Ana Sayfa  Annelik  El sanatları  Haber  Magazin Dünya Magazin TR  Ressamlar  Seramik  Tiyatro  Yazı Yemekler

Kütahya’nın yöresel kıyafetleri

Yöresel kıyafetler şimdiye kadar ele aldığımız el sanatları ve geri dönüşüm konularından farklı bir konu. Ancak geçen hafta memleketim Kütahya’ya gittiğimde siz Hayata-Dair.com okurlarıyla bu güzel kültürü paylaşmakta geç kaldığımı düşündüm.
Hayata Dair
Annem el sanatları öğretmeni olduğu için , bu kıyafetleri atölyede işlemeleri yapılırken ve dikilirken görme şansına eriştim. Çocukken en büyük hayalim annemin öğrencileri olan ablalarım gibi bu kıyafetleri bir defilede giymekti. Yıl içerisinde işlenen tüm kıyafetler; sene sonundaki serginin başlangıcında, Kütahya’ya bir devlet büyüğü geldiğinde ya da yazın en önemli etkinliği olan Kütahya Fuarı’nın açılışında defileler ile sunulurdu.

Annelik Anne ve çocuk bebek bakımı annelik duygusu çocuk eğitimi ve gelişimi yazıları Banu Conker
Ve elbette boyum posum bu kıyafetleri taşıyabilecek hale geldiğinde , ben de muradıma ererek bir çok defilede podyuma çıkıp yöremizin bu güzel kıyafetlerini taşıdım. Ama hiç resmim yok maalesef, annem defileyi yönetme telaşında olduğu için muhtemelen kimse resmimi çekmeyi akıl etmemiş. Yıllar geçince anladım o yıllara ait bir fotoğrafım olmasını ne kadar istediğimi.
bayan bilen moda kadın güzellik bakım

Kütahya yöresel kıyafetler Çatkılı şalvar

Çatkılı şalvar

 
Eğrimli şalvar

Eğrimli şalvar

 
Kavuklu üçetek

Kavuklu üçetek

Neyse gelelim güzel mi güzel Kütahya Yöresel Kıyafetlerine...
Hayata Dairkadın
Genellikle iki temel tarzla karşımıza çıkarlar : Üçetek ve cepken-şalvar.

Üçetek; İç Gömleği, Çatkılı Şalvar, Eğrimli Şalvar, Tefebaşı Üçetek, Süpürgeli Üçetek, Kavuklu Üçetek, Gelinlik, Üçetekler, Gelin Kıyafeti, Kına Gecesi...

Osmanlı kıyafetlerindeki kaftanı andırır, içerisine iç gömleği ve çatal şalvar denilen içlik giyilir.Genellikle iç gömleği ve çatal şalvarın rengi üç etekle aynı renk olur.
El sanatları hobiler geridönüşüm projeleri
Kütahya yöresinde en çok Tefebaşı Üçetek (genellikle kırmızı ve bazen mavi) , Süpürgeli Üçetek (genellikle kırmızı) , Aynalı Pullu Üçetek (genellikle kırmızı, aynalı denilen kısımları mavi yada yeşil) ve Kavuklu Üçetek (genellikle kırmızı ve bazen mavi, modern tarzda pembe)kıyafetleri gelin kıyafeti yani gelinlik olarak kullanılır. Kütahya kültüründe eskiden direkt olarak gelinlik olan bu kıyafetler beyaz gelinliğin yaygınlaşması ile gelinin kına gecesindeki gelinliği olarak yaşamaya devam etmiştir. Kına gecesinde geline kına yakılırken ,gelinin üzerinde bu kıyafet olur. Ancak en yaygın kullanılan model Kırmızı Tefebaşı Üçetek’tir.
deneme öykü edebiyat yazı makale
Üçetekler gelin kıyafeti olduğu için aksesuar olarak kırmızı duvaklı , ön kısmı elmas ve değerli taşlarla bezeli feslerle tamamlanır. Eski kültürde gelinin duvak fesinin önündeki elmas ve değerli taşlar aile eşrafının akraba , dost ve tanıdıklarından gelir, düğün gecesi gelini süslemede kullanılır; daha sonra başka bir gelini süslemede kullanılmak üzere sahiplerine iade edilerek saklanırmış. Şimdiki zamanda genelde imitasyon süslemeler kullanılmakta, eski imecelerin kalmaması üzücü elbette.
Cepken-Şalvar ; cepkenler kısa yakasız ceketlerdir, şalvarlar ise metrelerce kumaştan yapılmış belindeki bağın büzülüp bağlanması ile bele sabitlenen oldukça büyük kıyafetlerdir. Bunlarında içine şalvarın ve cepkenin rengine uygun yada zıt renkli iç gömleği giyilir.

Kütahya yöresinde en çok Tefebaşı Şalvar, Süpürgeli Şalvar, Aynalı Pullu Şalvar, Eğrimli Şalvar, Dizi Bağlı Şalvar ve Çatkılı Şalvar modelleri görülür. Eğrimli , Dizi Bağlı ve Çatkılı kadife kumaşa işlenir ve gelinin yengeleri ve eltileri tarafından giyilir. Kına yakılırken gelinin iki yanına bu kıyafetleri giyen yengeler ve eltiler sıralanırlar.
Yemekler yemek tarifleri tarifler
Cepken-şalvar modellerinde aksesuar olarak iğne oyası geçirilmiş daneler (yemeniler) kullanılır. Her iğne oyası modelinin bir adı ve hikayesi vardır. İpekten eğrilmiş özel iplerle , iğne ile dokunan bu oyalarında Kütahya kültüründe önemli bir yeri vardır.
Zeynep Sertkaya tüm Hayata Dair  
yazılarımakaleleri
Bu anlattığımız yöresel kıyafetler Kütahya’nın ilçelerinde pek görülmez. Bizim Kütahya’nın içi dediğimiz Merkez ilçenin yerlilerine has bir kültürün ürünleridir. Kıyafet modelleri isimlerini işlemenin deseninden alırlar. Mesela benim gibi bilenler; resme bakıp “ İlk resimdeki kıyafet Aynalı Pullu Şalvar, ikinci resimdeki Üçetek bir Kavuklu .“ demekte zorluk çekmezler.
Zeynep Sertkaya Kütahyanın yöresel kıyafetleri
Benim bu kıyafetlerle ilgili bildiklerim bu kadar, ancak bu kıyafetlerin hakkında tezler yazıldığını biliyorum. Şehirlerimize ait kültürler incelendiğinde gerçekten muazzam bir birikim ortaya çıkıyor. Biz sadece bir kısmını görüyor yada biliyoruz. Ama en azından ben bildiğim kadarını sizlerle paylaşmış oldum.

 

Süpürgeli üçetekTefebaşı üçetek ve süpürgeli şalvar
Süpürgeli üçetekTefebaşı üçetek ve süpürgeli şalvar
  
Tefebaşı şalvarAynalı pullu şalvar
Tefebaşı şalvarAynalı pullu şalvar
  
Tefebaşı üçetek gelinkütahya kıyafetleri Araştırma: Zeynep SERTKAYA
kütahya kıyafetleri Araştırma: Zeynep SERTKAYA
Tefebaşı üçetek gelin 


Yemekler yemek tarifleri tarifler
Yazan : Zeynep SERTKAYA - all_butterflies[at]hotmail[.]com, sertkayazeynep[at]gmail[.]com
 

Copyright: Her hakkı saklıdır  | grafiksaati.com@gmail.com  |  gizlilik politikası