Ana sayfa  Annelik  Elsanatları  Haberler  Magazin Dünya  Magazin Türkiye  Moda  Ressamlar  Seramik

 Tiyatro Sinema  Yazılar  Yemekler  Send Twitter  Twitter'da biz  Facebook'da biz  Pinterest'de biz 

 

Havuçlu Tarçınlı Kek - Issız Adamın damak çatlatan keki

2 adet havuç (keke koymadan hemen önce rendelenecek)
1 yemek kaşığı tarçın
1 su bardağı iri kıyılmış ceviz
3 su bardağı un
3 adet yumurta
1 su bardağı şeker
1 su bardağı sıvı yağ
1 paket vanilya
1 paket kabartma tozu

Sponsor bağlantılar

Havuçlu Tarçınlı kekin yapılışı

Her kekte olduğu gibi bu kekte de yumurta ve şekerleri çırparak başlıyoruz, köpük köpük olana kadar çırpalım
Vanilyayı yumurta ve şekere ekleyip rendelediğimiz havuçları bekletmeden ekleyelim (Bekletirseniz kararır)
Sırasıyla sıvı yağ, un, üzerine kabartma tozu ekleyelim, biraz daha karıştıralım, en son tarçın ve cevizi de ekleyip yine karıştıralım.
Yağladığımız kek kalıbına boşaltalım.
Bu tarz kekler için elma dilimli kek kalıpları daha iyi bir tercih olabilir, veya benim gibi düz bir kalıpta pişirmeyi de tercih edebilirsiniz.
Önceden ısıtarak 180 dereceye ayarladığımız fırında içi çiğ kalmayacak şekilde pişirelim.
Not: Kekinize kabartma tozu ekledikten sonra karıştırmak için kesinlikle mikser kullanmayın
Not: Kekinizin içine başka malzemeler (örneğin kuru üzüm veya buna benzer malzemeler) koymak isterseniz, dibe çökmelerini önlemek için önce bu malzemeleri una bulayın
Not: Kekinizin pişip pişmediğini anlamak için kürdan testini deneyebilirsiniz. Kürdanı batırdığınızda ucunda hamur parçacıkları kalırsa kekiniz pişmemiş demektir; biraz daha pişirdikten sonra yeni bir kürdanla tekrar kontrol edin. Kürdan temiz çıkarsa kekinizin içi pişmiş demektir. Afiyet olsun

Bir anne gözüyle çocukların terrible two dönemi ve  gözlemlerim

(Bu yazı bir uzman görüşünden çok bir annenin gözlemleri şeklinde okunmalıdır)

Güzel günler dileyerek başlayayım bu yazıma. Her gününüz bir sonraki günden daha güzel olsun. Çocukları olanlara ayrı güzellikler diliyorum, çünkü bazen onların dayanılmaz zamanları olabiliyor.. Özellikle çocuğunuz 2-4 yaş arasında ise güneşlerin onların üzerinden hiç eksik olmamasını diliyorum...
Grafik Saati kadınlar kulübü yemek tarifleri annelik ve bebek bakımı çocuk gelişimi
"Yahu sen neden bu konuya girdin" derseniz anlatayım o zaman :)
Çocukları bir dönemi vardır; aralığı ve uzunluğu her çocukta farklı farklı olsa da, bu dönem sizi çıldırtıp "yahu ben kimim, nereden nereye geldim, hangi yıldayız" demenize sebep olabilir :)
Grafik Saati kadınlar klubü
Şipşirin olan çocuklarınızın birden canavardan hallice bir Freddy Krueger'a dönüştüğünü görebilirsiniz. Çocuğunuz şu şarkıyı söyleyerek girer ise sakın tırsmayın:

♫ ♪1-2 Freddy' coming for you ♪♫
♫ 3-4 better lock your door ♪
♪ 5-6 crab your crucifix ♪♫
♫ 7-8 Conna stay up late♫
♪ 9-10 never sleeping again ♫ ♪

Bu söylediklerime "olayı amma da dramatize ettin, korku filmine çevirdin, neler diyorsun" şeklinde tepki gösteren kesimin çocuk sahibi olmayanlardan oluştuğuna eminim; çocukları olanlar beni çok daha iyi anlayacaktır.

Çocukların kişiliklerini kabul ettirme dönemleri
Peki nedir şu "terrible two" dedikleri? Çocuğunuz takriben 18. ayına girdiğinde start alıp 42. ayına kadar ona eşlik eden bir çeşit tersinden anlama dönemidir; daha da açacak olursak, özellikle ebeveynlerin anlayamadığı, anlam veremediği, dayanılması zor, katlanılması çok daha güç bir dönemdir.

Çocuk sürekli agresiftir, isteksizdir ve siz ne isterseniz tam tersini yaparak size ne kadar çekilmez olduğunu kanıtlar. İsteklerinde ısrarcı , kabul ettirici tüm tutumları takınarak sabrınızın derin dehlizlerini keşfeder. Çocukların neden böyle olduğunu uzmanlar şöyle açıklıyor:

Basit bir dille anlatırsam; anneyle kendini bütün gören çocuğun 1 yaş itibariyle kendini ayrı bir birey olduğunun farkına varmasıyla, keşifleri sırasında bunu da size kabul ettirmeye çabalıyor. Yani bence aynen şunu anlatmak istiyor: "ben senden türeyen bir yaratık olabilirim, ama hey dostum, benim de bir kişiliğim, isteklerim ve ayrı bir beğeni anlayışım olabilir! Bunun farkına varsan iyi olur, yoksa canına okurum :)"

Kızım ve ben
Ben bazen Sevim'i "terrible two" diye üçleme yaparak çağırıyorum, o gelip bağırıp tepinip varlığını ortaya koyduktan sonra "owt elbirret" diye tersten söyleyerek sepetliyor, bir çeşit kış-kış yapıyoruz :) Bunun ardından, bir sonraki "ben buradayım" deme seansına kadar rahat bir soluk alıyoruz. Tabii o dediğim dedik çaldığım düdük her şeyini yaptırdıktan sonra rahat bir nefes alıp bu krizi de atlatıyoruz.

Bakalım bu dönem iddia edildiği gibi 4 yaşına kadar sürecek mi ? 1 yılımız daha var, nasıl geçer bu dönem? Ama elbet bulunur bir çaresi..

Çocuklar sevilmez mi? Hele kendi çocuğunuzsa. Tüm bu anlattıklarım yalnızca belirli dönemler. Onların dışında Sevim'im melektir melek :)) O da bayılır yanda tarifini vereceğim keke. Bu tarifi çocuklarınıza yapmayı unutmayın, anlattıklarımı da espri niyetine okuyun. Bana hak verenler varsa onlara buradan selam :)

Benim dediklerime aldanıp sakın çocuk sahibi olmaktan vazgeçmeyin, bunlar bu işin tuzu biberi. Bu dönemleri yaşarken beni hatırlayacağınızı çok iyi biliyorum :) O halde yan taraftaki kek tarifine geçelim... Bu günlük bu kadar. Sevgilerimle,

Editör: Belgin Elçioğlu | Mail: belgininvictus1968[at]gmail.com

Copyright: Her hakkı saklıdır  | grafiksaati.com[at]gmail.com   |  gizlilik politikası