*/'img9',/*url*/'http://hayata-dair.com/button24.jpg')">Seramik

Tiyatro SinemaYazılarYemeklerSend TwitterTwitter'da bizFacebook'da bizPinterest'de biz Hayata dair ne varsa

Ana Sayfa  Annelik  El sanatları  Haber  Magazin Dünya Magazin Türkiye  Ressamlar  Seramik  Tiyatro  Yazı Yemekler

 

  Grafik Saati

RESSAM ANA SAYFA

GİRİŞ

Seker Ahmet Paşa

İlk Profesyonel Türk Ressamı

onlem

Şeker Ahmet Paşa (1841 - 1907) Gerçek adı Ahmet Ali olan Şeker Ahmet Paşa, 1841 yılında İstanbul’un Üsküdar semtinde dünyaya geldi. 1855 yılında Tıbbiyeye giren Şeker Ahmet Paşa; daha sonra Harbiye Mektebine geçti. Resim sanatına olan ilgisi, onun Harbiye Mektebi’nin resim öğretmenliğine atanmasını sağladı. Resim sanatındaki başarılarından dolayı, Paris’e gönderilen Şeker Ahmet Paşa, 1855 yılında Paris’te açılan Mekteb–i Osmanî’de, resim sanatı üzerine öğrenim gördü. Boulanger ve Gerome’un atölyelerinde çalıştı. 1869 yılında yağlıboya çalışmalarını ve Abdülaziz’in karakalem portresini sergileyerek mezun oldu, 1871 yılında Paris’teki diğer Türk sanatçılarla birlikte İstanbul’a dönen Şeker Ahmet Paşa; yüzbaşı rütbesiyle Tıbbiye Mektebine atandı.

onlem

Osmanlı imparatorluğunun ilk Resim Sergisi

Bir süre sonra da Bayazıt Zeyrek Kaptan-ı İbrahim Paşa Mektebine resim öğretmeni olarak çalışmaya başladı. 27 Nisan 1873’te dönemin ressamları ve öğrencileri ile Türkiye’nin ilk resim sergisini açtı.

Bugün Güzel Sanatlar Akademisi Olarak Bilinen Sanayii Nefise Mektebini Açtı...

Sanayii Nefise Mektebinin açılmasında etkili olan Ahmet Paşa, gösterdiği başarılar sonucunda 1876 yılında binbaşı, 1877 yılında yarbay, 1880 yılında albay, 1885 yılında tuğgeneral, 1890 yılında da korgeneral oldu ve kendisine mabeyn ressamı ünvanı verildi.

Sarı Rengin İmparatorluğu... Sarı Maskeyi kullanan İlk Ressam

Batı resminde; "Green Mask" olarak adlandırılan yeşil katmanın benzeri bir uygulama olan sarı maskeyi kullandı. Bu uygulaması ile pek çok Türk ressamını ve grafikerini etkiledi..

Yazarın Notu: Kendi adıma bir açıklama yapmam gerekirse; ben de Şeker Ahmet Paşa’nın bu uygulamasından etkilendim; biraz da "Oğuz Aral" döneminin pek çok, “Çiçeği Burnunda” karikatüristinin kanına işleyen "Gırgır" dergisinin etkisiyle bu maskeyi film, haber ve VTR'lerin hazırlanmasında kullandım ve montaj sanatına uyarlamaya gayret ettim...

Resimlerin İçeriği

Ormanlar, meyveler, çiçekler, karacalar, geyikler, koyun sürüleri ve çoban köpekleri Şeker Ahmet Paşa'nın resimlerinde yoğun olarak kullandığı varlıklardır.

Şeker Ahmet Paşa’nın resimlerinin önemli bir bölümü, İstanbul, Ankara Resim–Heykel müzelerinde, bir bölümüyse bazı bankaların koleksiyonlarında sergilenmektedir. Şeker Ahmet Paşa, 1907 yılının 5 Mayıs Cumartesi günü kalp krizi geçirerek dünyadan ayrıldı. Mezarı Eyüp Sultan’daki Sokullu Mehmet Paşa Türbesi yakınlarındadır...

Araştırma ve Hazırlayan: Tevfik Elçioğlu

SİZDEN GELENLER (YORUMLARINIZ)
cansın baykut
bu benim resim ödevimdi falla çok iyi oldu kim yazdıysa süper öğretmenden 100 puan aldım saolsun
 

damla karabulut
süper ya teşekkürler hayata-dair.com(ödevimi en sonunda buldun)


ümran cevher
çok güzel


meral altesen
seker ahmetcigim seni cok seviyorum askım MSN adresimi al seni seviyorum. bende DGSL de okuyorum bekarim sevgilim yok goz rengim yesil.
Editörün Müdahalesi: Meral hn. siz ressam Şeker Ahmet Paşa'dan mı bahsediyorsunuz? Hani şu 1841 doğumlu olan!


sümeyye kara
çok güzeldi ve bu benim ödevimdi harika


Çelebi Dağaşan
harika olmuş, bu benim ödevimdi


Nazlıcan Gündüz
daha ne denebilir ki bu kadar güzel resimler ama biraz da ürkütücü bir resim yaparsa daha iyi olur


Hande Urtekin

Mükemmelin ötesinde bir yazı tebrikler.


Resul Kaya

Çok güzel olmuş


Dilek Rençberoğlu

notum 10000000000


Betül Akman

Bence çok güzel


Gamze Meltem

Ya güzel anlatmışsınız ama resimlerin adlarını yazsanız çok güzel olacaktı.

 

gizlilik politikası