Grafik Saati

Grafik Saati

Ressamlar

SİTE İÇİ ARAMA

Grafik Saati'nden

Sitede Ara

GİRİŞ

KRAMP'IN 25. YIL KONSERLERİ BAŞLIYOR

KRAMP; Çeyrek yüzyıla sığmayan umut şarkısı

Tevfik ElçioğluGrafik Saati yazarlarından 

Tevfik Elçioğlu yazdı

ON YILLAR ÖNCESİNDEN BİR ANI; İLK TANIŞMA

KRAMP Nisan ayı etkinlik programı için tıklayınız

Kramp'ın Tarihçesi

Grup 1984 yılının Şubat ayında,İstanbul-Bakırköy'lü üç arkadaş Nezih ONUR, Doğan SAKİN ve İdris TÜBCİL tarafından kuruldu. Bu üçlü Büyük Çekmece'de kışın çalışmayan bir diskotekte kampa girerek ilk parçalarını oluşturmaya başladılar.

Grup 1986 yılında Onlarla isimli demosunu kendi imkanlarıyla yeraltı piyasasına sundu. Bu demoda, daha sonra 'Lan N' Oldu albümünde yer alacak olan Kimse Yokken, İstanbul Sokakları albümündeki Onlarla ve Kanatlarım Olsa'nın ilk versiyonlarının yanı sıra enstrümantal bir parça olan Triptik, Elimdeydi Yine, Bu Rüya Mı Gerçek Mi ve, okulda geçen bir aşkı anlattığından ötürü zamanın TRT Denetim Kurulu tarafından yayınlanmasına izin verilmeyen, İlk Aşkım isimli parçalar bulunuyordu. Fakat daha sonra yaptıkları İngilizce parça Heart Wants To Rock denetimden zorlanmadan geçti ve hatta TRT'nin bazı programlarında jenerik müziği olarak bile kullanıldı.

1993 yılında ise ilk şirket albümleri Püf Püf'ü Şahin Plak'tan çıkardılar. Bu albüme Erdinç ÜNLÜ de 'Lan N' Oldu parçası, bazı parçalara bazı ilave sözler, vokali ve ıslığı ile katkıda bulundu; Gökalp BAYKAL da kayıtlarda bazı parçalara synthesizer ile eşlik etti. Ancak, şirket albümü kullanılmış kasetlere basınca şirket değiştirmeleri farz oldu, ADA Müzik'e geçip aynı albümü bu kez 'Lan N' Oldu ismiyle yeniden çıkardılar (1996), aynı isimli parçaya bir de video klip çektiler. Klibi Ercüment YILMAZ çekti.

Grup elemanları ayrı yarı ve beraber Erkin KORAY ile zaman zaman çalıştılar. Cem KARACA'nın Almanya'dan Türkiye'ye dönmesinden sonra kendisi ile turneye çıktılar. Bu konserlerin bazılarında saksofonist Aziz GÜZELOĞLU ve gitarist Solak Orhan (ÖNAL) da yer aldı. Bu arada, KRONİK gubu ile ve özellikle de grubun gitaristi ve bestecisi Özer SARISAKAL ile yakınlaşmaları oldu, Özer KRAMP'a bir çok konserinde gitarıyla eşlik etti.

Karikatürüstler Aptülkadir ELÇİOĞLU (Aptülika) ve Tuncay BATIBEKİ ile birlikte,1988 yılında, sahneye koydukları KARİKAROCK gösterisi büyük ilgi (ve tepki!) görmüştü.

Türkiye'de "Rock müzik Türkçe olur mu, olmaz mı?" tartışmalarının yapıldığı zamanlarda, onlar Erkin KORAY, Cem KARACA, MOĞOLLAR ve diğerlerinden aldıkları bayrağı ileri götürmüşler, müzik tarzını da Anadolu Pop'tan Hard Rock'a zıplatarak, Türkçe söylemek konusunu çoktan çözmüşlerdi.

İkinci albümleri İstanbul Sokakları'nı 1998 yılında yine ADA Müzik'ten çıkartan KRAMP albümde ilk olarak Erkin KORAY'ın söylediği, sözleri ve müziği Nuri KURTCEBE'ye ait olan Tek Başına isimli şarkıyı da seslendirdi ve çok beğeni aldı. Levent PELİT'in bu parçaya çektiği video klipte APTÜLİKA, Tuncay BATIBEKİ ve tv-radyo rock programları yapımcısı Güven Erkin ERKAL da yer aldılar.

Grup şu anda yeni albüm için çalışmalarını sürdürmektedir

İstanbul’da güneşli bir bahar günü… Şehrin meydanları cıvıl cıvıl… GırGır dergisinin karikatür okulundan çıkmış, tramvay yolunu takip ederek Eminönü’ne doğru yürüyorum. Yanımda, sonraki yıllarda çizgi ve yazılarıyla rock dünyasına büyük hizmetler verecek olan sevilen karikatürist Aptülika var.

Sultanahmet'e geldiğimizde sokak satıcılarının bağırışları; ellerinde çiçeklerle bekleyen, muhtemelen kız arkadaşlarıyla ilk kez buluşacak olan genç delikanlıların sessiz ve ürkek çığlıklarıyla karışıyor. Az önce duyulan ezan sesine bir süre sonra kiliselerden yükselen çan sesleri ekleniyor. Kısacası İstanbul’un en eski semtlerinden Sultanahmet'te hayat olanca hızıyla devam ediyor.

YIL 1986: SAPINA KADAR SAMİMİ, SONUNA KADAR GERÇEK

Kafamızı sağ tarafa döndürdüğümüzde uzun saçlı, hamile kadınların rüyalarına giren ermiş dede sakallarıyla duvara afis yapıştıran bir genç delikanlı dikkatimizi çekti; elinde bir kova ve bir tomar afis var. Yürümeyi bırakıp yolun karşısında ağır ama kendinden emin hareketlerle duvarı afişleyen bu genç delikanlıyı seyretmeye başladık. YIL 1986

İşte KRAMP'la ilk tanışmamız da böyle oldu.

Delikanlının yanına gittik ve konuşmaya başladık. O bir bateristti; Bütün içtenliği ve samimiyetiyle hiç tanımadığı iki insanın gözlerine bakıp, ideallerini anlatmaya başlamıştı...

Şoktaydık! Neden mi?

Çünkü o güne kadar tanıdığım rock müzisyenleri genellikle (ister aletine hakim olsun, isterse yeni başlamış olsun fark etmez) ulaşılmazı oynardı. Oysa bu adam sapına kadar samimi, sonuna kadar da gerçekti... Kimden mi bahsediyorum? Kramp'ın davulcusu İdris Tübcil'den elbet...

Dedim ya garip bir deneyimdi benim için. Bu genç adamın samimiyeti çok hoşuma gitmiş ama bir o kadar da garip gelmişti. Aptül'le beraber afiste yazan tarihi ve konserin adresini aklımıza kazıdık...

GÜLHANE PARKI; YIL 1986

HIRSIZLIĞIN, KAVGANIN OLMADIĞI SEVGİ DOLU BİR DÜNYA

Konser günü gelip çatmış Kramp konseri başlamıştı; Sahnede gitarını çaldıkça devleşen bir gitarist vardı; Doğan Sakin. (Sonraki yıllarda onunla Blues Sister isimli hard rock grubunda; sevgili dostum Hakan Özakar'ın ardından kısa bir süre birlikte çalışma sansını bulacaktım)...

O an yani Gülhane Parkında gözümde tam anlamıyla bir dev olmuştu Doğan, çaldıkça da devleşiyordu... Bir süre sonra gitarını susturdu ve şarkıya girdi.

Havada hafif bir rüzgar vardı ve şarkısını söylerken Doğan Sakin'in saçları rüzgarla dalgalanıyordu...

Bahsi geçen şarkı- Sen ve Ben

 

Saçlarımız uçuşsun rüzgarda
Coşalım azgın sularla
Erişelim seninle bulutlara
El ele, sen ve ben
El ele, sen ve ben

 

 

(Albüm: 'Lan N' Oldu, 1996, ADA Müzik)
(Söz: Doğan SAKİN)
(Müzik: Doğan SAKİN, Nezih ONUR,
İdris TÜBCİL)
(Albümdeki vokal: Doğan SAKİN)

Doğan adeta yeni ve güzel bir dünya kuruyordu insanlara. Hırsızlığın, kavganın olmadığı sevgi ve barış dolu çılgın bir dünya. (*)

SAMİMİYET ÜTOPYA VE AYAKLARI YERE SAĞLAM BASAN ONURLU BİR DURUŞ

Özer Sarısakal (Gitar)

1967 Yılında İstanbul’da doğdu. Marmara Üniversitesi TEF Elektronik bölümünü terk etti. Ama elektroniği terk etmedi ve o yıllarda gitarının amplifikatör ve efekt pedallarını kendisi imal etti. 1985 yılında KRONİK grubunu kurdu ve bu güne kadar iki stüdyo albümleri yayınlandı.
1992 yılı başlarında Türkiye’nin ilk özel radyosu Kent FM 101’in kuruluş çalışmalarına katıldı. 4 Haziran 1992’de başlayan yayın hayatında DJ'lik, Müzik Yönetmenliği, Prodüksiyon Amirliği ve çeşitli Rock programları yaptı. (Kent FM, Hür FM, NTV Radyo, Radyo Eksen, Star Radyolar).
1993-94 yıllarında bazı rock dergilerinde, okur oylarıyla en iyi gitarist ve Tolga SOYHAN ile birlikte yaptığı program “Azı Dişi Kerpeteni” en iyi rock radyo programı seçildi.
Kendisine 2002 yılında ABD’de Albany County Prison ve York County Prison’da hayat doktorası yaptırıldı.
1983 yılından beri gitar çalıyor. Birçok tanıtım filmi ve belgesele müzik yaptı. Müzik, audio yapım ve multimedya tasarımları üzerine prodüksiyonlar yapıyor.
1989 yılında KRAMP ile birlikte çalmaya başladı ve o günden bu güne gruba dönem dönem gitarıyla eşlik ediyor.

İdris'te fark ettiğim samimiyet müziğe yansıyor; Doğan ise gitarının tellerine her dokunduğunda (soyadına tezat) "dünyayı değiştireceğiz oğlum dünyayı" diyordu. Ama bu müzikte çok çok önemli bir şey daha vardı. Kendini gizliyordu ama hissediyordum.

Bir süre sonra "ONLARLA" isimli şarkı başladı. Evet anlamıştım, bas gitar bu şarkıda kendini o kadar iyi anlatıyordu ki...

Doğan'ın "Haydi gelin dünyayı değiştireceğiz diyen harikulade çılgınlığını dengede tutan, ama tutuculuğa karşı direnen ve dengeyi esas alan ONURLU bir duruş daha vardı bu grupta. Nezih ONUR.

Evet dedim kendi kendime. SAMİMİYET+ÜTOPYA ve ÇILGINLIK+DENGE=KRAMP

ÇEYREK YÜZYIL SONRA KRAMP

HALA SAMİMİ HALA İLERİCİ HALA DENGELİ; YENİLİĞE AÇIK VE TAVİZSİZ

Yıllar geçti, her şey değişti, paktlar bozuldu bloklar yıkıldı. Değişim rüzgarları esip ülkeler bölündü coğrafyalar birbirine girdi. Kısaca zaman değişti, dünya döndü ama Kramp'ın bu olumlu özellikleri hiç değişmedi. Onlar hala samimi, hala dengeli hala çılgın ve hala tavizsiz.

2008 itibarıyla (neredeyse) çeyrek yüzyılı tamamlayan Kramp'a Grafik Saati olarak 25. yıl konserlerinde başarılar diliyor ve nice yıllara KRAMP diyoruz.

Ve ekliyoruz

  Saçlarımız dökülse, birer birer
Ya da kırlaşsa bembeyaz,
Yürüyelim barış dolu yarınlara
El ele, siz ve biz
El ele, siz ve biz

Nice mutlu 25 yıllara Kramp...

Yazı: Tevfik Elçioğlu, Grafik Saati, 10 Şubat 2008, İstanbul

Bir Dünya Arıyorum

Bir dünya arıyorum
Gitmek için kendime
Şöyle içten, barış dolu sevgi, sevgi yolu

Kötülüklerle savaşan
İnsanların olduğu
Şöyle içten, barış dolu sevgi, sevgi yolu

Hırsızlık yok, kavga yok
Gam yok, keder yok
Şöyle içten, barış dolu sevgi, sevgi yolu

Sanki bir gün var olup doğacak gibiyim
Doğacak gibiyim
Sanki bir gün var olup doğacak gibiyim
Doğacak gibiyim

 

(Albüm: İstanbul Sokakları, 1998, ADA Müzik)
(Söz: Ahmet KARAFERYA)
(Müzik: Ahmet KARAFERYA, Doğan SAKİN)
(Albümdeki vokal: Ahmet KARAFERYA)

Yazan ve Hazırlayan: Tevfik Elçioğlu

Gizlilik Politikası