Ana sayfa Annelik Bayan Bilen El Sanatları Foto Galeriler Haberler
Kadınlar kulübü Klipler Örgüler Ressamlar Seramik Makaleler Yemekler

 

Ebru Şallı Tan

 
Tags: ebru şallı tan güzellik sırları, ebru şallı selülit savar, ebru şallı biyografi, ebru şallı resimleri, ebru şallı vikipedi, ebru şallı tv8, ebru şallı yemek tarifleri

Padişah Hareminde bir Sultan

Tarihte Cariyelerin İktidar Savaşı

TARİH YAZILARI

Venedikli Paros Beyinin kızı Cecilia Venier Baffo, Barbaros Hayrettin Paşa tarafından esir alınıp Topkapı Sarıya'na getirildiğinde on iki yaşındaydı... Hürrem Sultan'a hediye edili "Nurbanu" adını alan küçük kız, bir gün gelip Osmanlı İmparatorluğu'nun Valide Sultanı olacağını o zaman hayal bile edemezdi...

Haremde Bir Venedikli Nurbanu Sultan isimli kitaptan bir bölüm

Padişahın yatağına girmeyi başarıp, bir de ondan erkek çocuk doğuran cariye için savaş kaçınılmazdı . PADİŞAHIN yatağına girmeyi başaran ve ondan erkek çocuk doğuran cariyeler arasındaki amansız iktidar mücadelesi, yüzlerce çocuğun telef edilmesine neden oldu. Harem, müzik, eğlence gibi oğlanlar Bu entrikalarda büyük başarı nan Hürrem, Kösem, Safiye Sultan gibi isimler iç ve dış polikalara yaptıkları doğrudan müdahalelerle ün nıp Osmanlı hareminin güçlü olarak tarihe geçtiler.

Harem müziği, İstanbul’un fethiye daha geniş sınırlara ulaştı. İstanbul’da yapılan eski saray ve Topkapı Sarayı, Fatih Sultan Mehmet’in Ahmet’in şanına yakışacak büyüklük ve teşkilattaydı.

Yıldırım Bayezid ile başlayan müzik ve eğlence harem ile enderun teşkilatının vazgeçilmez bir parçası haline geldi. gibi oğlanlar Kural olarak evlenmeleri yasak olan müzik ve şaraptan mest olan Enderun Ağaları kadınsızlıkların “Ateş gibi kırmızı yanaklı”, “Kız gibi” oğlanlarla gidermeye başladılar. Başta harem olmak üzere tüm yönetici kesimin yaşam biçiminini ise, Fatih Sultan Mehmet’in babası 2. Murat’m Mercimek Ahmet’e Farsça’dan çevirttiği “Kabusname” adlı kitap belirledi. Padişahları etkiledi Keykavus tarafından 11.yüzyılda yazılan güzel konuşmaktan konuk ağırlamaya, satrançtan, ye kadar 44 bölümden oluşan ve yazıldığı günden itibaren doğu aleminin temel başvuru kaynağı olan bu kitap, 2. Murat ve ondan sonra gelen tüm padişahlara yön verdi. öğütler likle ilgili verdiği, “Ve yaz olunca avratlara meylet, kışın oğlanlara ki sağlık ve eseıüik içinde olasın. Çünkü oğlan teni sıcaktır. Yazın iki sıcak bir araya gelirse sağlığa zarar verir. Ve avrat teni soğuktur. Kışın iki soğuk bir araya gelirse bedeni kurutur” türündeki öğütler, büyük bir içtenlikle benimsendi ve uygulandı. Savaşma s*viş Kanuni Sultan Süleyman’dan son-ra Sadrazam Sokullu Mehmet Paşa’nın da desteğiyle tahta çıkan II.Selim bir geleneği yok ederken, Osmanlı İmpatorluğu’nun çöküşünü hazırlayan başka bir geleneği başlattı. Orduların başında savaşa çıkmayı reddeden II. Selim bütün hayatını haremde geçirmeye başladı. Harem hamamında kızlardan birini kovalarken düşerek ölen II. Selim arkasında kendi gibi bir oğul bıraktı.

kontak@hayata-dair.com  |  gizlilik politikası