*/'img9',/*url*/'http://hayata-dair.com/button24.jpg')">Seramik

Tiyatro SinemaYazılarYemeklerSend TwitterTwitter'da bizFacebook'da bizPinterest'de biz Hayata dair ne varsa

Ana Sayfa  Annelik  El sanatları  Haber  Magazin Dünya Magazin Türkiye  Ressamlar  Seramik  Tiyatro  Yazı Yemekler

 

DMCA.com

Hayata Dair kadınlar klübü güzellik moda bakım diyet annelik kadın kulübüGezi Parkı direnişinden öğrendiklerim

Banu Conker, Grafik Saati Kadınlar Kulübü

Gezi Parkı direnişinden öğrendiklerim imece karpuz taşıma
occupy gezi taksim turkey türkiye

 

Eskiden suların şehre taksim edildiği Taksim semtinin bugüne kalan tek parkı olan Taksim Gezi Parkı; ağaçların dilediği kadar uzayabildiği, biraz harabe, ama herkesin nefes alabildiği, günümüzde sayıları çok azalan yerlerden biri.

Bu park bir AVM’ye kurban edilmek istendi ki bence bu, geleceğimize, çocuklarımızın hayatlarına koca bir delik, şehre ise büyük bir ihanetti. Ağaçların değerini bilemeyenler için bu ağaçlar sadece üç, beş ağaç idi belki, ama gerçekte bu üç beş ağaç belki de ülkenin değişen kaderi olacak ve Gezi direnişini başlatacaktı.

Ben Gezi eylemlerinin en başından beri içinde değildim ve zaman zaman destek olmak için gittim; ama bu süreçte çok şey öğrendim. Şimdi biraz toparlamaya çalışayım ve son günlerimin bilançosunu benim de eskiden doğru bildiğim yanlışları yazarak anlatmaya başlayayım.

Gezi direnişinin bana öğrettiği doğru bilinen yanlışlar:
1.) Gençlik hiçbir işe yaramıyor, hepsinin elinde telefon, sürekli mesaj atıyorlar: Aslında böyle değilmiş, aslında gençlik ateşi parmaklarının ucundaymış artık. Eski kuşaklar bunu anlayamamış. Twitter ve Facebook üzerinden bir devrim yapıldı. Artık sosyal medyayı tek geçiyorum, çok büyük bir güç.

2.) Medya her şeyi haber yapar: Aslında öyle değilmiş. Medya sadece kendi penceresinden olanları görür ve gösterirmiş. O pencerenin çerçevesi para olduğu için bazen eli kolu bağlı, bazen sadece bir düşüncenin peşinde, ama çoğu zaman objektif değil, sübjektif olabiliyormuş. Artık medyanın gösterdiğini sorgulamaya, hepsine inanmamaya, gerçekleri değişik yönlerden sorgulamaya başladım.

3.) Türk insanı çok bilinçsiz, doğayı sevmiyor: Yok, öyle değilmiş. Hala ağaç seven, ağaçlara özgürlük, düşünceye özgürlük isteyen çok insan varmış.

4.) Ayrımcılık çok arttı: Evet, ayrımcılık var, ama insanlarda ayrımcılığın da ayrımcılığı başlamış. Bilinç ne kadar yüksekse, insanlar aslında çok farklı olsalar bile birbirlerini yaftalamadan birlikte yaşayabiliyor. Bağlandıkları tek bir düşünce bile olsa rahatça bir araya gelebiliyorlar.

5.) Cehalet insanların okumamasıdır: Hayır, kocaman bir hayır, cehalet ruhun frekansının düşüklüğüymüş. Sokaktaki adam üniversite mezunu adamdan/kadından daha bilge olabiliyormuş.

6.) İnsanlar çok kaba: Hayır, insanlar kabalaştırılmış. Aslında özlerinde o kadar iyiler ki… Park’tan dışarıya sızan nezaket önlenemiyor. Herkes daha yumuşak, her yerde hem de. Otobüste, minibüste bir sakinlik hakim. İnsanların yüzü gülmeye başladı.

7.) Toplumumuzda herkes için insan sevgisi en büyük değerdir: Twitter’da takip ettiklerime baktığımda maalesef öyle olmadığını gördüm. Bazı kişilerin kendileri gibi düşünmeyenlerin başına gelen tüm katliama sessiz kalıp kendileri gibi olduğunu düşündüklerinin başına gelenleri öğrendiklerinde ayağa kalkmaları tüylerimi ürpertti. Ölen insanlara sessiz kalınırken bir kadının tartaklanması sorun oldu onlar için. O kadının tartaklanmasını da tabii ki onaylamıyorum, ama böyle konularda herkes eşit muameleyi hak eder. Asıl ayrımcılık budur ve çok tehlikelidir, çünkü insanı insanlıktan çıkartır.

8.) Yardımlaşma dayanışma duygusu eskiden daha çoktu: Birlikten kuvvet doğar… Hep bildiğim bir şeydi, şimdi bir ise yaşayarak öğrendim. Yangın söndürülürken, kendini savunurken imece usulü yardımlaşmak hala kanımızda. Kısacası, dayanışma ve yardımlaşma bilincinin azaldığı da doğru değil. Değişen tek şey, feda kültüründen birey bilincine geçiş.

9.) Sistem her zaman insanı düşünür: Hayır! Bu da doğru değil. sistem sadece sistemin sürmesini düşünür, çıkan ayrık otlarıysa hemen ayıklanmaya çalışılır.

10.) Hükümet her zaman ülkesi için çalışır: Öyle olmayabiliyormuş. Bir ülke vatandaşıyla varolur, dolayısıyla her vatandaş değerlidir, her vatandaş ülkesinde mutlu olmalıdır. Hiçbirimizin hayatı mükemmel değil, ama asgari müşterekte buluşmamız gerekir.

11.) Umutsuzluk dizboyu, ne olacak bu memleketin hali? : Yaşam varsa umut da vardır, asfaltın arasından filizlenen çiçek gibi içimde umut. Gerçekten güzel günler geliyor artık.

12.) Özgür olan insan, dışarıda dolaşabilen insandır: Hayır, önemli olan fiziki özgürlük değil, ruhun özgürlüğüymüş. Ruh özgürse gerisi teferruat.

Sevgili anneler, ben çocuğum için güzel bir dünya istiyorum; mutlu olabileceği bir dünya, kendi değerini ve geri kalan her şeyin değerini bileceği bir dünya. Değerli olmak sadece para ile ilgili değil, bizim için ne ifade ettiğiyle ilgili. Bizim için ifade yaşanmışlıkla ilgili. Yaşadığımız yere ihanet aslında kendimize ihanet, geçmişimize sahip çıkmamak, köksüz kalmak yine kendimize ihanet. Benim için, bu hainliğe girmeden yaşamak özgürlüğü, bilinci, aydınlığı ve mutluluğu temsil ediyor. Bilmem, siz ne düşünüyorsunuz?

Copyright: Her hakkı saklıdır

Gezi Parkı Haberleri
 

hayata-dair.compowered by Yahoo inc.

Tags: Taksim Gezi Parkı, diren gezi parkı, taksim gezi parkı olayları, taksim gezi parkı olayları taksim gezi parkı olayları son durum, occupy gezi, occupy taksim, occupy Turkey, occupy türkiye

Hukuki sorumluluk beyanı: Bu yazı ve gelecekte yayınlanması olası tüm Hayata Dair haberlerinde hukuki sorumluluk Hayata Dair internet sitesine aittir. Yazarların hukuki sorumluluğu yoktur Yazıdan ancak kaynak göstererek ve link verilerek, en fazla 2 paragraf alıntı yapılabilir. Ancak kesinlikle ekleme çıkartma veya değişiklik yapılamaz.Aksi belirtilmedikçe hukuki sorumluluk sadece Hayata Dair alan adında yer alan yazılar için geçerli olup, alan adı genel olarak htttp://hayata-dair.comşeklinde tanımlanır. Alıntı yapan sitedeki içerikten ne hayata-dair.com, ne de yazıda katkısı olabilecek kişiler sorumlu tutulamaz. Mail yoluyla düzeltme talep edilebilse dahi olası tebligatların geçerli olabilmesi ancak künyede yer alan adrese tebligat yapılmasıyla mümkün olabilir. Yazıların hukuki sorumluluğu yayın yönetmeni ve sorumlu yazı işleri müdürü olarak Tevfik Elçioğlu'na aittir. hayata-dair.comYahoo inc. tarafından desteklenir; whois records ise şöyledir.

 

 
Grafik Saati yorum odası son yorumlar                        Başa dön
Yayına giren son yorumlar
isminiz :   Çarşı
gezdiginiz son sayfa :   Diren Gezi Parkı Yorumları
e-mailiniz :   http://goo.gl/tbe0a
yorumunuz :   Beşiktaş taraftar Grubu Çarşının basın açıklamasından Gezi parkı direnişinden geri çekildiğimiz yönündeki açıklamalar bizim tarafımızdan yapılmamış olup tümüyle halkı kandırmaya yöneliktir ve gerçeği yansıtmamaktadır. Duruşumuz nettir; Çekilmiyoruz http
isminiz :   Taksim Dayanışmasından alıntı
gezdiginiz son sayfa :   Diren Gezi Parkı Yorumları
e-mailiniz :   https://www.facebook.com/TaksimDayanismasi
yorumunuz :   Nasıl oluşturulduğu belirsiz bir heyetle görüşmek, diyalog çabasından ziyade kamuoyunu yanıltmaya yöneliktir. TAKSİM DAYANIŞMASI Basın toplantısı YER:TMMOB Makine Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi, İstiklal Caddesi, İpek Sokak, No:9 11 HAZİRAN 2013 13:00
isminiz :   Talip
gezdiginiz son sayfa :   Diren Gezi Parkı Yorumları
e-mailiniz :   
yorumunuz :   Tayyip Taksim Gezi dayanışmasının taleplerine açıkça hayır dedi. Fena... Çok sertleşti ortam. Allahım hepimizi ve yurdumuzu koru. Çok çok çok sertleşti
isminiz :   Meral Aksoy
gezdiginiz son sayfa :   Gezi Parkı Yorumları
e-mailiniz :   
yorumunuz :   Başbakan sürekli faiz lobisi ve bazı bankalar diyor. Kimi kastediyor?
isminiz :   Çapulcu Peri
gezdiginiz son sayfa :   Diren Gezi Parkı Yorumları
e-mailiniz :   
yorumunuz :   Başbakan bilgisayar kullanan gençlik istiyormuş çapulcu değil. Arkadaşlar twitter bilgisayardan kullanılmıyor mu :)
isminiz :   Melik Şahin
gezdiginiz son sayfa :   Diren Gezi Parkı Yorumları
e-mailiniz :   
yorumunuz :   eylemciler hastanedeyken kimse şarkı söyleyip eglenmiyor diyorsunuz ama ntv grafiksaatini yalanladı, şarkı türkü söyleyip halay çekiyorlar diyor koskoca ntv bilmiyoda sizmi biliyosunuz
isminiz :   irem kaya
gezdiginiz son sayfa :   
e-mailiniz :   5692831****
yorumunuz :   çok güzel ama biz yapamadık. Hayata Dair Moderator: Telefon numaranız güvenliğiniz için bizim tarafımızdan maskelenmiştir.
isminiz :   Regaip Gürsoy
gezdiginiz son sayfa :   Diren Gezi Parkı Yorumları
e-mailiniz :   
yorumunuz :   Keremceme katılıyorum. İnsanlık suçu varsa Gezi Parkının kurtulması tek başına basarı olamaz. Sorumluların Miloseviç gibi insanlık suçundan yargılanıp mahkum olması da gerekir
isminiz :   Kerem cem TAKSİM PLATFORMUNA ELEŞTİRİ
gezdiginiz son sayfa :   gezi yorumları
e-mailiniz :   
yorumunuz :   TAKSİM PLATFORMUNA ELEŞTİRİ Aktivistler şu an Taksimde eğlenirken şunu düşünmüyor mu? Bugün kadın bir balerinin belini kırdılar, biber gazı kapsülleri testisleri hedef alınarak ateşleyen polisler pek çok aktivistin erkekliğini bitirdi. Ne şarkı söylemesi
isminiz :   Melda Akoren
gezdiginiz son sayfa :   gezi yorumları
e-mailiniz :   
yorumunuz :   TAKTİKLERİ: Tayyip sert girer adamları demokrat uzlaşmacı konuşmalar yapar. Amerikada da elbette eylem yapılmalı diyecekler ve dünyanın gazını almaya çalışacaklar
isminiz :   Çapulcular
gezdiginiz son sayfa :   gezi yorumları
e-mailiniz :   
yorumunuz :   Defol
isminiz :   Faruk Balova
gezdiginiz son sayfa :   GEZİ DİRENİŞİ
e-mailiniz :   
yorumunuz :   NTV GÖRÜNTÜ GİZLEDİĞİ İÇİN ÖZÜR DİLEMİŞMİŞ. HADİ ORDAN SAHİBİ OLDUĞUNUZ GARANTİ BANKASINDAN HERKES PARASINI ÇEKTİĞİ İÇİN İFLAS ETMEK ÜZERE OLMASIN SAKIN ÖZRÜNÜZ
isminiz :   Zulal
gezdiginiz son sayfa :   Diren Gezi Parkı Yorumları
e-mailiniz :   
yorumunuz :   Evet tam bu yüzden sokaktayız
isminiz :   Nil Su Özden
gezdiginiz son sayfa :   Gezi Direnişi
e-mailiniz :   
yorumunuz :   Kabusun dönüşü filmini görmek istemiyorum ama döndü dönecek. Of yaa :(
isminiz :   iklim bektaş
gezdiginiz son sayfa :   ikilem
e-mailiniz :   
yorumunuz :   Bu öğlen biraz uyumak istedim sivrilere aeresol sıkmaya kıyamadım. Biraz önce karnım acıkıp uyandım. Her yerim kaşınıyor ama olsun. Çok fena oluyor. Sivrisineklere bile gaz sıkmaya kıyamıyorum artık.
isminiz :   didem
gezdiginiz son sayfa :   gezi yorumları
e-mailiniz :   
yorumunuz :   ya biz sakin oluyoruz da adamlar bizi sinek gibi eziyor. değil polis babam bana fiske vursa onu en az 1 yıl eve sokmam. bu ne ya. bu nasıl yumusama. yalan söylüyorlar bizi rahatlatıp dövüyorlar ama biliyor musunuz. siz bugün arınçla ne konuştunuz kardesim
isminiz :   melike ustaoğlu
gezdiginiz son sayfa :   resistance gezi
e-mailiniz :   
yorumunuz :   Polis amcalar 1 haftadır uyuyamadı. Bugün onlar uyusun biz kendi yüzümüze biber gazı sıkalım. Yazııık Poahhahha :)
isminiz :   ozan kılıç
gezdiginiz son sayfa :   gezi yorumları
e-mailiniz :   
yorumunuz :   AKUT ekibi ilk yardım desteği vermek üzere Taksim AKM civarında çalışmalara başlamıştır, duyurulur
isminiz :   gezi dostu taraftarlar
gezdiginiz son sayfa :   gezide gezmek
e-mailiniz :   
yorumunuz :   gezi ruhuna uygun olarak süper kupa finalinde galatasaraylılarla karışık oturalım
isminiz :   Rasim
gezdiginiz son sayfa :   gezide gezmek
e-mailiniz :   
yorumunuz :   NTV haber gizlediği için özür dilemiş. Ölenler var al o özrü g. sok
isminiz :   Çapulcu Demet
gezdiginiz son sayfa :   Gezide gezmek
e-mailiniz :   
yorumunuz :   Kandil: Hükümet bu halka bir iyilik yapıp istifa etsin kandil nedeniyle.
isminiz :   Zulal Avcı
gezdiginiz son sayfa :   Gezide gezmek
e-mailiniz :   
yorumunuz :   İnsan öldü, insanlık suçu işlendi. Uluslararası mahkemede yargılanıp aklansınlar önce.
isminiz :   Aylin Batıyel
gezdiginiz son sayfa :   Gezide gezmek
e-mailiniz :   
yorumunuz :   Bülent Arınç eğer Benim sözüm Erdoğanı ve hükümeti bağlar diyemiyorsa özür dilemesini hiçbir kıymeti yok.
isminiz :   zehra kılıç
gezdiginiz son sayfa :   
e-mailiniz :   
yorumunuz :   
isminiz :   Sedef Kurugöl
gezdiginiz son sayfa :   
e-mailiniz :   
yorumunuz :   Güçlü ama dominant olmayan bir anne, çocuğunu dinleyen, anlamaya çalışan, kadın olan ama her şeyden önce gerçek bir insan olan bir anne, hatalarıyla, sevaplarıyla... Bence ikisi de olmalı, içinizden geldiği gibi zaman zaman çocuklar, zaman zaman anneler..
isminiz :   Hayata Dair
gezdiginiz son sayfa :   OGLUMUN ACISI
e-mailiniz :   grafiksaati.com@gmail.com
yorumunuz :   Nazlı hanım merhaba. Yazarımız Esin hanım mesajınızdan biraz önce haberdar edildi. Telefon numaranızı istedi. biz de ilettik. Şu an misafirleri ve yoğunluğu olduğu için arayamadığını ancak en kısa zamanda aramak istediğini ifade etti. Saygılar
isminiz :   NAZLI AYDIN
gezdiginiz son sayfa :   OGLUMUN ACISI
e-mailiniz :   kadersiznazli@windowslive.com
yorumunuz :   sayın esin ergin ben ileostomi hastasıyım hem kalıcı olarak .herkes benim hastalıgımı kınıyor torbam oldugu için lütfen dertleşmeye çok ihtiyacım var beni ararmısınız 0531 552 34 93 ve0262 745 36 48 inan ki lütfen aramanısı bekliyorum

 

  Tags: Taksim Gezi Parkı, diren gezi parkı, taksim gezi parkı olayları, taksim gezi parkı olayları neden çıktı, taksim gezi parkı olayları nasıl başladı, taksim gezi parkı olayları son durum, nerede mail MSN adresi iletişim