Grafik Saati dergisi

*/'img9',/*url*/'http://hayata-dair.com/button24.jpg')">Seramik

Tiyatro SinemaYazılarYemeklerSend TwitterTwitter'da bizFacebook'da bizPinterest'de biz Hayata dair ne varsa

Ana Sayfa  Annelik  El sanatları  Haber  Magazin Dünya Magazin Türkiye  Ressamlar  Seramik  Tiyatro  Yazı Yemekler

 

 
Hayata Dair online kültür sanat dergisi hayata-dair.comgrafik saati reklam ajansı

 

Erkek ve kadınlar arasındaki temel farklar bilimsel açıdan incelendi

Tevfik Elçioğlu, Hayata Dair , yaşam 7 Aralık 2013

Kadın olmak ve erkek olmak arasındaki temel farklar bilimsel açıdan keşfedildi
Çalışan bir kadın olmak
anne ve bebek
 
Kadın ve empati kurma yeteneği
Kadın ve empati kurma yeteneği
Pazarda alışveriş yapan kadınlar

 

Kadınlar ve erkekler arasındaki farklılıkların sebebini araştıran bilimsel bir araştırma;  farkların kadın ve erkeklerin beyin yapılarındaki temel farklılıktan kaynaklandığını ortaya koydu.
Grafik Saati kadın
Araştırmaya göre, ortalama bir erkeğin beyninde sinirler ön ve arka bölümleri arasında bağlarken, kadınlarda sağ ve sol beyin bölümlerini birleştiriyor. Bağlantı dizilimindeki bu fark nedeniyle kadınlarda duygusal zeka, iç güdü gibi özellikler geliştirirken erkeklerde kas  kontrolü ve motor düşünce ilerletiyor.

Erkek olmanın dayanılmaz umursamazlığı ve kadın olmanın dayanılmaz sahiplenme duygusu

Bilimsel araştırmalara göre, beyin sinirlerin bağlanış biçimlerindeki bu farklar hormonal yapıyı etkiliyor ve ergenlik çağında; erkeklerin yüzlerinde sakal, bıyık çıkarken kadınların göğüsleri büyüyor.
Haberler
Araştırmalar, erkeklerin kadınlara göre genellikle daha iyi harita okuduğunu ve adale gelişimine daha müsait olduğunu ortaya koyarken kadınların, niçin hafıza ve önsezilerinin erkeklere göre genellikle daha iyi olduğunu da açıklıyor. Yapılan bilimsel araştırmalara göre, kadınlar sözel konularda erkeklerden daha yetenekli.
bayan bilen moda kadın güzellik bakım
Konuyla ilgili olarak Profesör Ragini Verma'nın yaptığı araştırmaya 8 ila 22 yaş arasındaki 521 kadın ve 428 erkek katıldı.
Haberler
Philadelphia’daki Pennsylvania Üniversitesi Psikoloji bölümü öğretim görevlilerinden Profesör Ragini Verma, “Beyin sinirlerinin bağlanımındaki fiziksel farklılık, erkeklerin ve kadınların neden bazı alanlarda birbirlerinden daha üstün olduklarını beyin sinirleri açısından açıklıyor” şeklinde yorum yaptı.

Kadınlar neden daha iyi bir annedir

Profesör Ragini Verma, “deneyler, kadın ve erkeklerin bazı konularda beynin farklı bölümlerini kullandığını gösterdiğini” söylüyor.
deneme öykü edebiyat yazı makale
Kadınlarda  sinirlerin bağlanım şeklinin, beynin iki yarısını bir taraftan diğer tarafa bağlayacak şekilde oluştuğunu açıklayan araştırmacı, erkeklerde ise bağlantıların ön ve arka bölümler arasında sıralandığını belirtiyor.
Anne baba çocuk annelik yazıları
Profesör Verma, dizilimdeki bu farklılığın, ‘kadınların sezilerinin’ niçin erkeklerden daha fazla gelişmiş olduğunu açıkladığını ifade ediyor.
Grafik Saati kadınlar klubü
Araştırmacı, “önsezi düşünmeden düşünmektir. İnsanların ‘içgüdü’ dediği de budur. Bu sebeple kadınlar, iyi bir annedir ve bu konuda erkeklerden daha yeteneklidir.” diyor.

Kadın ve erkeklerin daha yetenekli oldukları konular:

Kadınların öne çıktığı bazı yetenekler

Bilimsel araştırmalara göre; kadınlar daha kolay hatırlarken, erkekler nispeten daha çabuk unutuyor. Kadınlar karşısındakiyle daha rahat empati kurarken erkekler daha umursamaz olabiliyor.
deneme öykü edebiyat yazı makale
Aynı araştırmada kadınların, sosyal idrak yeteneklerinin erkeklere göre daha gelişmiş olduğu ve duygusal zekalarını daha iyi kullanabildikleri belirtiliyor.

Erkeklerin öne çıktığı konu:

Erkekler daha iyi ‘harita okuyor, Adaleleri, kas gelişimine daha müsait ve motor yetenekleri kadınlara göre daha iyi.

Kadınlar neden alışverişe daha yeteneklidir

Yukarıdaki araştırma sonuçları gibi kanıtlanmış bilimsel tezlere dayanmamakla beraber başka bir araştırmada, kadınların alış veriş yapmak konusunda erkeklerden daha yetenekli olduğu öne sürülüyor.
deneme öykü edebiyat yazı makale
İddiaya göre; erkekler motor yetenekleri ve adaleleri daha gelişmiş olduğu için ilk çağlarda avcılık yapıyor, kadınlar ise iyi durumdaki işe yarar avları topluyordu.
Grafik Saati kadın
Bu ortak çalışma biçimi günümüzde kadınların alışverişe çıktığında en iyi eşyayı (kalitesine göre) en uygun fiyata bulmalarını ya da
belli bir para miktarıyla alınabilecek en doğru şeyleri almasını sağlıyor.
deneme öykü edebiyat yazı makale
Aynı araştırmada, erkeklerin parasını oraya buraya saçmak konusunda daha vurdumduymaz olabileceği iddia ediliyor.

Hayata Dair Dergisinin açıklaması: Araştırmanın yetenekler bölümüne erkeklerin itirazı olabileceğini düşünerek haberi yapma görevini özellikle bir erkek çalışanımıza verdik.
Kadınlar ve erkekler arasındaki farklar
Yeteneklerin çalıştırılarak geliştirilmesi mümkün olduğu için araştırma tüm erkekleri ya da tüm kadınları yüzde 100 yansıtmayabilir. Ancak konuyla ilgili olarak yapılan ve bu yazı yazılırken incelenmiş bilimsel araştırmalar yukarıda yazılı olan bilimsel sonuçlara ulaşıyor.


Not: Alışveriş paragrafı kanıtlanmamış bir araştırmaya dayanıyor.

Hayata Dair Dergisi

DMCA.com
Copyright: Her hakkı saklıdır 
  Copyright: Her hakkı saklıdır  | grafiksaati.com@gmail.com  |  gizlilik politikası