Grafik Saati dergisi

*/'img9',/*url*/'http://hayata-dair.com/button24.jpg')">Seramik

Tiyatro SinemaYazılarYemeklerSend TwitterTwitter'da bizFacebook'da bizPinterest'de biz Hayata dair ne varsa

Ana Sayfa  Annelik  El sanatları  Haber  Magazin Dünya Magazin Türkiye  Ressamlar  Seramik  Tiyatro  Yazı Yemekler

 

Hayata Dair online kültür sanat dergisi hayata-dair.comgrafik saati reklam ajansı

 

Demokratikleşme paketi: Ne getiriyor, ne götürüyor

Grafik Saati Türkiye ve politika haberleri, 1 Ekim 2013

Demokratikleşme paketi: Artık Yüksek Seçim Kurulu üyeleri de partilere üye olabilecek - Demokrasileşme paketinde neler gizli

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın 30 Eylül'ü bekleyin dediği ve demokratikleşme paketi olarak adlandırdığı paket açıklandı.
Grafik Saati gençlik dergisi
Açıklanan paketin içindeki maddelerin büyük bölümü; kararname, genelge veya Bakanlar Kurulu kararıyla uygulamaya konulabilecek.
Grafik Saati gençlik dergisi
Seçim sisteminde değişiklik ön gören madde gibi bazı değişiklik önerileri ise mecliste görüşülecek.

Başbakan Erdoğan'ın demokratikleşme ve reform paketi olarak adlandırdığı paket özetle şu maddeleri içeriyor:

Maddeler, açıklamalarımız ve örnekler
- Partilere üyeliği düzenleyen maddede değişiklik
Siyasi Partiler Kanunu'nun 11. Maddesi'nin B bendindeki 6 kısıtlayıcı engel kalkıyor. Değişiklik önerisi, gerek yüz kızartıcı suçlardan, gerekse terör suçlarından hüküm giyenlerin, siyasi partilere üye olmasının önündeki engelleri kaldırıyor.

- Özel okullarda farklı dil ve lehçelerde eğitim
1981 yılında, dönemin başbakanı Turgut Özal tarafından, anadilde konuşma serbestisi sağlanmış ve Kürtçe konuşma yasağı kalkmıştı. 2002 yılında ise dönemin başbakanı Bülent Ecevit tarafından, Avrupa Birliği uyum müktesebatı gereğince, farklı dil ve lehçelerde özel eğitim kurumları, kurs ve benzeri eğitim yapılarının kurulabilmesini ön gören yasa çıkartılmıştı. Ancak ne Özal ne de Ecevit döneminde Milli Eğitim Bakanlığı, Kürtçe eğitim için kullanılacak herhangi bir ders kitabı basmadı.

Son paketle, zengin aileler, çocuklarını Kürtçe eğitim veren özel okullara gönderebilecek. Erdoğan iktidarının Kürtçe ders kitabı basıp basmayacağı ve liseden mezun olanların okuyabileceği Kürtçe bir üniversite açılıp açılmayacağı henüz bilinmiyor.
Grafik Saati kadınlar klubü
- Kamu kurum ve kuruluşlarında serbest kıyafet
Fiili durumda bu konuda zaten serbest kıyafet uygulanıyor. Kamu kurum ve kuruluşlarında başörtüsü taktığı için işlem yapılan bir kişi, istisnaları hariç zaten yok. Ancak fiili özgürlük yasayla desteklenecek. Hakim, savcı ve silahlı kuvvetler mensupları için ise serbest kıyafet uygulanmayacak
Grafik Saati kadınlar klubü
- Artık okullarda "Andımız" okutulmayacak
- 1980 sonrası değişen il isimlerinin eski adları iade edilebilecek

- Seçim sistemi

Mecliste görüşülmesi gereken seçim kanunu değişikliği için paket, 3 farklı alternatif sunuyor. Ya aynen devam, ya %5 barajlı daraltılmış bölge, ya da barajsız dar bölge seçim sistemi
Dar bölge seçim sistemi Türkiye'nin demokrasiye geçme kararı aldığı İsmet İnönü döneminde yapılan ilk genel seçimde 1946 yılında uygulandı. Bu sistem, seçim bölgesinde sadece 1. olanın milletvekili çıkartmasına izin veriyor.
Daraltılmış bölge sisteminde ise 2. partinin de şansı olabiliyor. Ancak hangi bölgenin hangi bölgeyle birleştirilerek daraltılacağı çok önem taşıyor ve bu noktada Yüksek Seçim Kurulu'nun tarafsız olması gerekiyor. Aksi taktirde bazı Orta Amerika ülkelerinde geçmişte örneği görüldüğü şekilde, %21 oy alan bir parti her şey denk gelirse bütün parlamentoya sahip olabiliyor.
Grafik Saati gençlik dergisi
Haber analiz: Grafik Saati 1 Ekim 2013

 

Bunlar da ilginizi çekebilir - DünyaTürkiye politika haberler gündem

 

Copyright: Her hakkı saklıdır

Creative Commons Lisansı
Mısır'da Morsi yandaşları "camiye ayakkabıyla girmek suretiyle, bunu da yaptılar" by hayata-dair.com is licensed under a Creative Commons Attribution-Gayriticari-NoDerivs 3.0 Unported License.
Linkteki çalışma baz alınarak yapılmıştır http://hayata-dair.com/deneme/90.html.
Bu lisansın kapsamı dışındaki izinler http://hayata-dair.com/ adresinde mevcut olabilir.

Tags: islam birliği R4BIA ihvan Mısır, muhammed mursi kimdir, muhammed mursi ekşi, muhammed mursi şeriat, Mısırda darbe, Mısırda ordu, yönetime el koydu, darbe, tahrir, adebiye, meydanı, tahrir meydanı, Mısır’da darbe, neden oldu
Grafik Saati yorum odası son yorumlar
Selcen Kan ile el sanatları yorum ekle yorumları  
Copyright: Her hakkı saklıdır  | grafiksaati.com@gmail.com  |  gizlilik politikası