Hayata Dair online kültür sanat dergisi hayata-dair.comgrafik saati reklam ajansı

*/'img9',/*url*/'http://hayata-dair.com/button24.jpg')">Seramik

Tiyatro SinemaYazılarYemeklerSend TwitterTwitter'da bizFacebook'da bizPinterest'de biz Hayata dair ne varsa

Ana Sayfa  Annelik  El sanatları  Haber  Magazin Dünya Magazin Türkiye  Ressamlar  Seramik  Tiyatro  Yazı Yemekler

 

 

 

Suriyeli isyancıların mühimmat deposu ve hurdalıkta patlama: 1'i Türk 6 ölü

Grafik Saati, Türkiye, politika haberleri, 3 Eylül 2013

Suriyeli isyancıların mühimmat deposu ve hurdalıkta patladı: 1'i Türk 6 ölü

Hatay Altınözü İlçesinin tam karşısında bulunan Suriye'nin Azmarin Kasabasında bulunan Suriyeli muhaliflere ait hurdalıkta patlamamış bir top mermisi patlayınca kaçakçıların mühimmat deposu infilak etti.

Patlamada biri Türk 6 kişi hayatını kaybetti.

Patlayan deponun Suriyeli muhaliflere (El Nusra) maddi gelir sağlamak için aktarma istasyonu olarak kullanılan kaçakçılık deposu olduğu öğrenildi.

Patlamanın gerçekleştiği Suriye'nin Azmarin Kasabası Suriyeli isyancıların elinde bulunuyor.

Yapılan açıklamalara göre, patlama kaza sonucu gerçekleşti ve muhalifler patlamanın gerçekleştiği depoyu sadece kaçakçılık için kullanıp depoda kimyasal silah bulundurmuyordu.

 

Muhalif "kaçakçılar patlayıcıları Türk ordusuna karşı kullanacaktı" iddiası

İddialara göre olay, kaçakçılıkta kullanılacak hurdaların içine karışan bir top mermisinin patlaması sonucu gerçekleşti. Vatandaşların iddiasına göreyse depoda patlayan mühimmat patlamasaydı Suriyeli isyancılar ve kaçakçılar tarafından kaçakçılık yaparken Türk ordusunu püfkürtmek için kullanılacaktı.

Konuyla ilgili valilik açıklamasıysa şöyle:

 

Valiliğin yaptığı açıklama

Suriye topraklarında meydana gelen patlamada ölen 6 kişinin arasında bulunan 15 yaşındaki Türk gencinin, patlamada ağır yaralandıktan sonra, sınırdan geçirilerek, Antakya Devlet Hastanesi'ne götürüldüğü, yapılan tüm müdahaleye rağmen kurtarılamadığı belirtildi.

Hatay Valiliği'nden yapılan yazılı açıklamada, bugün saat 13.15 sıralarında Suriye sınırında meydana gelen patlamanın Altınözü ilçesi Hacıpaşa Beldesi Sarıbük Köyü Hırbe Çiftliği'ne bir kilometre mesafede meydana geldiği açıklandı. Açık adı belirtilmeyen A.Ş. adındaki Türk gencinin de öldüğü patlama ile ilgili açıklamada şu bilgiler verildi: "Suriye sınırından hurda malzemeleri kaçak olarak soktuğu değerlendirilen, ilçemiz Yolağzı Köyü nüfusuna kayıtlı olan 1998 doğumlu A.Ş. isimli vatandaşımız, malzemelerin arasında bulunan patlamamış mühimmatın infilak etmesi sonucu yaralanmış, kaldırıldığı Antakya Devlet Hastanesinde hayatını kaybetmiştir. Aynı olayda 5 Suriye vatandaşının hayatını kaybettiği, hayatını kaybeden Suriyelilerin olay yerinde bulunan diğer şahıslar tarafından Suriye Devleti İdlip İline bağlı Derkuş Köyü'nde bulunan hastanenin morguna kaldırıldığı öğrenilmiştir. Olay yerinde yapılan incelemede, sınırın Suriye ve Türkiye tarafında hurda malzemelerin bulunduğu, hurda malzemelerin arasında patlamamış mühimmat parçalarının bulunduğu tespit edilmiştir.

İlgili güvenlik birimi tarafından kaçak hurda malzemelerin içerisindeki patlamamış diğer mühimmat ile ilgili gerekli tedbirler alınmıştır."

 

Bunlar da ilginizi çekebilir - DünyaTürkiye politika haberler gündem

 

Tags: suriye de son durum, Suriye haberleri, Suriye, suriye türkiye, Suriye gerçekleri, suriye savaşı, nedenleri, Suriye savaşı son durum, Suriye savaşı 2013, Suriye operasyonu, suriye'ye müdahale, türkiye

Copyright: Her hakkı saklıdır

Creative Commons Lisansı
Suriye'li muhaliflerin çatışması Türkiye'yi de etkiledi by Hayata Dair is licensed under a Creative Commons Attribution-Gayriticari-NoDerivs 3.0 Unported License.
Linkteki çalışma baz alınarak yapılmıştır http://hayata-dair.com/deneme/91.html.
Bu lisansın kapsamı dışındaki izinler http://hayata-dair.com/ adresinde mevcut olabilir.

Grafik Saati yorum odası son yorumlar
Selcen Kan ile el sanatları yorum ekle yorumları  
Copyright: Her hakkı saklıdır  | grafiksaati.com@gmail.com  |  gizlilik politikası