*/'img9',/*url*/'http://hayata-dair.com/button24.jpg')">Seramik

Tiyatro SinemaYazılarYemeklerSend TwitterTwitter'da bizFacebook'da bizPinterest'de biz Hayata dair ne varsa

Ana Sayfa  Annelik  El sanatları  Haber  Magazin Dünya Magazin Türkiye  Ressamlar  Seramik  Tiyatro  Yazı Yemekler

 

Hamas Mısır darbesine karşı neden tarafsız | Mısır darbesi

Dünya, 19 Ağustos 2013

Hamas Mısır darbesine karşı neden tarafsız | Mısır darbesi

Mısır darbesinden sonra Arap ve İslam ülkelerinin önde gelen pek çok lideri askeri Cunta lehine açıklamalar yapmış ancak pek çoğu monarşi ile yönetilen bu ülke liderlerinin tavrı "olayların kendi iktidarlarını sarsmasından korkuyorlar" şeklinde açıklanabilmişti. Peki Hamas ne dedi?

Hamas açıklama yaptı

Ancak bu şekilde açıklanamayan ve Müslüman Kardeşler örgütüne yakın olarak bilinen Hamas'ın açıklaması dikkat çekti.

Gazze Şeridi’nde iktidarda bulunan Hamas hareketi; Mısır’ın iç işleri konusunda taraf olmayacağız şeklinde bir açıklama yaptı.

Hamas Sözcüsü Sami Ebu Zühri, “Hareket, Gazze’deki herhangi bir grubun, Mısır’ın iç işlerine karışmasını da kabul etmeyecektir" dedi.

Biz de bu açıklamanın sebepleri konusunda

Hamas neden Müslüman Kardeşlere soğuk bakıyor

Hamas ve Müslüman Kardeşler arasında bir gerginlik olup olmadığını Netherlands GreenPeace (Hollanda YeşilBarış) üyelerinden LekMelissa Rijnsburger'a danıştık.

Bize pek çok gerilim noktası anlattı ancak "ayrıntısını ben de tam bilemiyorum" ifadesiyle anlattığı bir olay gerçekten yürek parçalayıcıydı.

"Gazze'de Hamas hakimiyeti var. Bu bölgede Hamas üyelerinin yanı sıra sivil insanlar da yaşıyor. Bir tarafında İsrail diğer tarafında Mısır var. İsrail Gazze'ye ambargo uyguluyor. Mursi yönetiminden önce Hüsnü Mübarek döneminde açılan kanallarla bu bölgeye insani yardım, ilaç, yiyecek gidiyordu. Oysa ki Müslüman Kardeşler ve Mursi iktidarı bu kanalları lağım (kanalizasyon) sularıyla doldurdu. Gazze halkı hem karadan hem denizden hem de havadan açlığa ve ölüme terk edildi. Dolayısıyla Hamas'ın Müslüman Kardeşleri desteklememesi çok normal. Onurlu bir tavır gösterip darbeyi de desteklemiyorlar." dedi.

Hayata Dair

Bunlar da ilginizi çekebilir - DünyaTürkiye politika haberler gündem
  Copyright: Her hakkı saklıdır  | grafiksaati.com[at]gmail.com  |  gizlilik politikası