Grafik Saati dergisi

Ana sayfaAnnelikElsanatlarıHaberlerMagazin DünyaMagazin TürkiyeModaRessamlarSeramik

Tiyatro SinemaYazılarYemeklerSend TwitterTwitter'da bizFacebook'da bizPinterest'de biz Hayata dair ne varsa

 

Hayata Dair online kültür sanat dergisi hayata-dair.comgrafik saati reklam ajansı

 

Darbe yönetimi Baltacılar'ı (Gladio / KontrGerilla) devreye soktu. Ölü sayısı artıyor | Mısır

Aişe Betül Ağacık Netherlands,  Grafik Saati Dünya, 17 Ağustos 2013

Mısır darbeci general Sisi Recep Tayyip Erdoğan resimleri
Mohammad Morsi Devrik lider Muhammed Mursi

Çatışmalar Mısır’da dün de sürdü. Mısır güvenlik güçleriyle Mursi yanlısı göstericiler arasında çıkan gösterilerde çok sayıda insan öldü ve yaralandı.

Gösterilerde ölenlerin büyük bölümünün Mursi yanlısı Müslüman Kardeşler'e ve İhvan'a bağlı olduğu açıklandı.

16 Ağustos Cuma günü Cuma namazından sonra yoğunlaşan göstericilerin Öfke Günü adını verdiği protestolarda darbe yönetimi ve olağanüstü hal uygulamasını protesto etti.

Mısır Ramses meydanında gerçekleşen dünkü gösterilerle ilgili olarak bizim tam olarak doğrulayamadığımız ölü sayısı, El Cezire televizyonuna göre, 80 kişiye yakın.

Grafik Saati olarak bilgi aldığımız Hollanda ajansları da çok fazla ölüm olayının olduğunu doğruluyor.

Bizim başvuru kaynaklarımız içinde yer alan pek çok Hollanda ajansı, Al Jazerre'den farklı olarak; ölümlerin çoğunlukla asker, gösterici çatışmasıyla değil de devlet yanlısı keskin nisancıların göstericileri doğrudan hedef alması nedeniyle gerçekleştiği bilgisini verdi.

Baltacılar olarak bilinen ve Mursi'den önceki Mısır lideri Hüsnü Mübarek döneminde adından sıkça söz ettiren bu yapılanma; devletle, resmi anlamda organik bir bağı olmasa dahi devlet adına cinayet işleyen bir tür derin devlet yapılanması olarak biliniyor.

Baltacılar; Soğuk savaş yıllarında NATO üyesi ülkelerde yapılanan, AB üyesi ülkelerde Gladio, Türkiye'de ise Kontr Gerilla adıyla bilinen derin devlet yapısına benzetiliyor.

Ancak Baltacılar olarak bilinen kontrgerilla yapılanmasında günümüzün Amerika Birleşik Devletleri'nin bir gücü olmadığı ya da kalmadığı ifade ediliyor.

Dün Mısır'ın Kuzey'inde yer alan Tanta'da da ciddi çatışmalar yaşandı. Ölülerini almaya giden aile bireylerinin "... intihar etti" ya da "... gaz bombası nedeniyle zehirlendi" şeklinde bir belge imzalamaya zorlandığı iddia ediliyor.

Hayata Dair Online Kültür Sanat Dergisi, Ayşe Betül Ağacık

 

Tags: Mısır'da son durum, Mısır'da olaylar, Mısır'da darbe, olaylar, son durum, darbe, tahrir, adebivye, meydanı, Ramses, Mısır, Sisi, derin devlet, Baltacılar, Mursi, Morsi, Müslüman Kardeşler

Copyright: Her hakkı saklıdır

Creative Commons Lisansı
Mısır'da Morsi yandaşları "camiye ayakkabıyla girmek suretiyle, bunu da yaptılar" by hayata-dair.com is licensed under a Creative Commons Attribution-Gayriticari-NoDerivs 3.0 Unported License.
Linkteki çalışma baz alınarak yapılmıştır http://hayata-dair.com/deneme/90.html.
Bu lisansın kapsamı dışındaki izinler http://hayata-dair.com/ adresinde mevcut olabilir.

Tags: muhammed mursi kimdir, muhammed mursi ekşi, muhammed mursi şeriat, Mısırda darbe, Mısırda ordu, yönetime el koydu, darbe, tahrir, adebiye, meydanı, tahrir meydanı, Mısır’da darbe, neden oldu
Grafik Saati yorum odası son yorumlar
Selcen Kan ile el sanatları yorum ekle yorumları  
Copyright: Her hakkı saklıdır  | kontak@hayata-dair.com  |  gizlilik politikası