Hayata Dair online kültür sanat dergisi hayata-dair.comgrafik saati reklam ajansı

*/'img9',/*url*/'http://hayata-dair.com/button24.jpg')">Seramik

Tiyatro SinemaYazılarYemeklerSend TwitterTwitter'da bizFacebook'da bizPinterest'de biz Hayata dair ne varsa

Ana Sayfa  Annelik  El sanatları  Haber  Magazin Dünya Magazin Türkiye  Ressamlar  Seramik  Tiyatro  Yazı Yemekler

 

Ergenekon davasında karar günü - Neler yaşandı ve şu anda ne oluyor?

Ergenekon davasında karar günü - Neler yaşandı ve şu anda ne oluyor?

Hayata Dair Dergisi, Türkiye haberleri, 5 Ağustos 2013  Saat: 13.21

Ergenekon davası nasıl başladı neler yaşandı ve ne oldu   Kim ne kadar ceza aldı

6 senedir süren Ergenekon davasında karar aşamasına gelindi. Duruşmaya müdahil olanlar bugün karar verileceğini düşünüyor.

Ancak mahkemede yakınları olan hemen hemen hiç kimse mahkemeden çıkacak sonucun adil olacağını düşünmüyor.

Ergenekon davası nasıl ve ne zaman başladı

Uzun yıllara yayılan davanın ortaya çıkış noktası; genel kabul olarak, 2007 yılının 27 Temmuz'unda İstanbul'un Ümraniye semtindeki bir gecekondunun çatı katında bulunduğu iddia edilen 27 el bombasına dayandırılıyor. Bu tarihten sonraki 1 yıl içinde 20 farklı soruşturma dosyası tek dosya altında birleştirildi ve tutuklamaların kapsamı genişledi.

14 Temmuz 2008'de soruşturma başladı. 25 Temmuz 2008'de ilk iddianame kabul edildi. 25 Mart 2009 tarihinde ikinci ve Ağustos ayında ise üçüncü iddianame hazırlandı ve dosyalar birleştirildi. Daha sonra da dördüncü iddianame hazırlandı.

Yargılamanın temelini oluşturan tanımlamalar ilk iddianamede yapıldı.

Ergenekon nedir; suçlama ne, kimler yargılanıyor: Ergenekon iddianamesi ve sonraki iddianameler

İlk iddianamede Ergenekon bir terör örgütü üyeleri ve yöneticileriyse darbe yapmayı amaçlayan silahlı güç olarak tanımlandı. Bununla beraber silahlı terör örgütü tanımına giren silahlar bulunamadı. Bulunan 27 adet el bombasının 2. 3. ve 4. ve sonraki iddianameleri takiben tutuklanan zanlılar ile bağlantısı iddianamelere iddia olarak bile girmedi.Ancak silahlı terör örgütü olarak tanımlanan fakat silahları bulunamayan zanlıların darbe yapmak için silaha ihtiyacı olmadığı ve silahlı kuvvetleri darbe yapmaya çağırarak darbe planladıkları iddianamelere girdi.

İlk iddianamede Ergenekon şöyle tanımlandı:

"Ergenekon terör örgütü en başta, 'derin devlet' ifadesi ile anılan, ülkemizde birçok kanlı eylemler gerçekleştiren, gerçekleştirdiği bu eylemlerle ciddi kriz, kargaşa, anarşi, terör ve güvensizlik ortamı oluşmasını amaçlayan ve bunu kısmen de olsa başararak ülkemizin gelişme ve kalkınmasının önünde engel olan bir örgüttür"

Dava sürecinde 7 kişi mahkemeye çıkamadan vefat etti. Davada ifadesi alınanların sayısı 1,360 tutuklanan kişi sayısı 588 tutuklu yargılanan kişi sayısı ise 71 kişi. Toplam iddianame sayısı da 19.

Davada içinde muhalefet milletvekillikleri, bilim adamları, gazeteci ve yazarların da olduğu pek çok tanınmış isim de yargılanıyor.

CHP milletvekili ve Cumhuriyet Gazetesi Ankara tems. Mustafa Balbay, Em. Jandarma Genel Komutanı Org. Şener Eruygur, em. 1. Ordu Komutanı Org. Hurşit Tolon, ATO Başkanı Sinan Aygün, gazeteci Tuncay Özkan İşçi Partisi Genel Baş. Doğu Perinçek, İnönü Ünv. eski rektörü Fatih Hilmioğlu yargılanan yüzlerce kişinin sadece küçük bir kısmı.

Mahkemeye BBC ve pek çok yabancı gazetecinin yanı sıra sarı basın kartı olmayan Türk gazeteciler ile sanık yakınları dahil izleyiciler alınmıyor. Hayata Dair Dergisi, Politika haberleri, 5 Ağustos 2013  Saat: 13.21

Açıklanan Kararlar

Son dakika: 21 sanık berat etti. "İnternet Andıcı Davası" sanıklarından emekli Tuğamiral Alaaddin Sevim 10 yıl, Emekli Korgeneral İsmail Hakkın Pekin 7,5 yıl, Drej Ali olarak bilinen Ali Yasak 6 yıl 3 ay, Emekli Koramiral Mehmet Otuzbiroğlu 20 yıl 6 ay, Tümgeneral Hıfzı Çubuklu 9 yıl 6 ay, Semih Tufan Gülaltay'a 12 yıl, Emekli Albay Arif Doğan'a 25 yıl hapis, Mehmet Perinçek 6 yıl, Sedat Peker 10 yıl, Eski Rektör Ferit Bernay 10 yıl, Eski Rektör Mustafa Yurtkuran 10 yıl, Tutuksuz sanık Ferda Paksüt'e 2 yıl 6 ay, Eski Emniyet Müdürü Adil Serdar Saçan'a 14 yıl hapis, İşçi Partisi Genel Başkan Yardımcısı Ferit İlsever'e 15 yıl hapis, Danıştay sanığı Osman Yıldırım'a 8 yıl 9 ay, Adnan Bulut'a 6 yıl 3 ay hapis cezası verildi. Mahkeme kararları açıklamaya devam ediyor.

İşçi Partisi başkanı Doğu Perinçek'e 117 Mehmet Perinçek'e 6 yıl ceza verilirken yargılamanın başlamasına sebep olan el bombalarının bulunduğu gecekondunun sahibi beraat etti. CHP milletvekili ve gazeteci Mustafa Balbay'a 34 yıl 8 ay hapis cezası verildi.

Son Dakika 2: Gazeteci Tuncay Özkan ve Veli Küçük müebbet hapse mahkum edildi.

Son Dakika 3: CHP milletvekili Mehmet Haberal'a 12 yıl 6 ay hapis cezası verildi.

Son Dakika 4: CHP milletvekili Sinan Aygün için 13 yıl 6 ay hapis cezası verildi.

*************

Gazeteciysen ve içeriye girebildiysen ama çektiğin görüntüleri çalıştığın kanal veya gazetede tarafsız bir gözle yayınlatamıyorsan bize pas at. (Aksini belirtmediysen) ismini gizli tutarak biz yayınlayalım. grafiksaati.com@gmail.com

*************

Tags: Ergenekon davası, iddianamesi, karar, karar duruşması, Ergenekon davasında, kim ne ceza aldı, karar, nedir, Ergenekon, nasıl başladı, ne zaman başladı, Ergenekon davası haberleri, son durum

Hayata Dair Gezi Parkı arşivi

Bunlar da ilginizi çekebilir - DünyaTürkiye politika haberler gündem