Ana Sayfa  Annelik  El sanatları  Haber  Magazin Dünya Magazin TR  Ressamlar  Seramik  Tiyatro  Yazı Yemekler

Karneleri aldık | Şimdi tatil zamanı iyi tatiller

Karneleri aldık - Şimdi tatil zamanı, iyi tatiller

Banu CONKER, Hayata Dair , annelik yazıları, Banu Conker Hayata Dair yazıları.

Sevgili anneler,
Bir öğretim yılı daha bitti. Eskinin karne heyecanı da kalmadı artık. E-Okul sistemi sayesinde ne öğrencilerin karnede not düzeltme olanakları, ne de ailelerin not merakı kaldı, o yüzden karne almanın artık hiçbir esprisi yok.

Yine de tatil heyecanı hala sürüyor. Maalesef eğitim sistemi o kadar bozuk ki, öğrenciler hiçbir şeye zaman bulamıyor, yaşlarının hayatını yaşayamıyor. Hayata hazırlandıklarını sanırken aslında sadece test sistemiyle büyüyorlar ve o kadar büyük bir rekabet var ki, bu yarışın içinde yer almaktan başka çareleri yok.
Anne baba çocuk ve annelik yazıları
Öğrencilerin karne aldığını düşünüyoruz, ama bence artık asıl karneyi anne babalar almaya başladı. Çocuğun duygusal hayatı nasıl, sosyal becerileri nasıl, iletişimi nasıl, ifadesi nasıl? Bunların hepsi büyük bir ölçüde anne babanın etkisinde ve yanında evriliyor. Sistem çocuklarımıza başarılı olma adı altında sürekli ders çalışmayı öngörse de hayatın içinde mutluluk kavramı hala insanoğlunun vazgeçilmezi. Çocuklarımız ne kadar mutlu? Ne kadar sosyal? Ne kadar kendine güveniyor?
Hayata Dair El Sanatları
Başarının duygusal zekâyla bir bütün olduğu unutulmamalı. Üç üniversite bitirmiş, takdir belgeleri almış ya da bütün okul hayatı boyunca çok başarılı olmuş birçok insanın okul sonrası hayatında başarıyı yakalamadığını görmek normal, o yüzden çocuklarımız için tek kıstasımız okul başarısı olmamalı. Ne kadar kitap okudukları, bir ağacı fark edip etmemeleri, bir film hakkında yorum yapmaları, arkadaşlarıyla ilişkileri de hayatın bir parçası… İpin ucunu bir kaçırdıysak yakalamak zor olabiliyor. O yüzden ipin ucu kaçmadan ya da kaçtıysa neresinden yakalayabiliyorsak, ebeveyn karnelerimizi düzeltmek için bu konulara da eğilmemiz gerekli.
Grafik Saati gençlik dergisi
Okul tatilinde bunu yapmak biraz daha kolay. Belki birlikte sinemaya gitmek, tiyatroya gitmek ya da akşamları birlikte kitap okumak, kitap hakkında konuşmak ya da sessiz sinema oynamak en güzel paylaşım olanakları. Onun dışında şu anda birçok yerde çocuklara yönelik atölye çalışmaları yapılıyor. Belki onları da araştırabilirsiniz. Aşağıda sizin için bir örnek paylaşıyorum.

Ne olursa olsun çocuğunuzla ilişkiniz iyi olsun. Geri ödenemeyecek tek şey kaybedilen zamandır, değerini bilmek gerek, hem de zamanında.

Hepinize iyi tatiller

Banu Conker
Banu Conker'in tüm Hayata Dair yazıları

Banu Conker'in kişisel gelişim yazıları

Banu Conker Hayata Dair annelik yazıları
Banu Conker'in diğer Hayata Dair yazıları

Diğer annelik yazılar

Copyright: Her hakkı saklıdır  | grafiksaati.com[at]gmail.com  |  gizlilik politikası