Ana Sayfa  Annelik  El sanatları  Haber  Magazin Dünya Magazin TR  Ressamlar  Seramik  Tiyatro  Yazı Yemekler

Kendi çocuğum mastırı - Ergenlik yazıları

İnsanlar dertlerini paylaşmak ister, dertlerini anlatırlar ve çoğu zaman da bunun karşılığında bir şey duymak isterler, herhangi bir destek, bir çözüm ya da tavsiye. Hele bazen o kadar çaresizdirler ki, denize düşen yılana sarılır dedikleri cinsten her söyleneni uygulamaya kalkarlar.

Ergenlik sorunlarımızın ilk başladığı dönemde yaşadığım şokun etkisiyle ben de beni anlayacağını düşündüğüm arkadaşlarıma derdimi anlatmaya başladım. Tabii yorumlar geldi. Ben o kadar şok ve o kadar dengesiz bir durumdaydım ki, her söylenen üzerine tez yazacak kadar düşüncelere gark oldum.

Şimdi yavaş yavaş dengeye geldikçe aslında her ilişki sorunu gibi bunun da ancak ve ancak iki kişi arasında çözülebileceğini fark ediyorum, yani bu durumda anne ve ergen arasında, eğer evde baba da varsa üçlü olarak çözülebilecektir ancak.

Kim ne derse desin, çocuğunuzu bir anne olarak sizden başkası sizin kadar tanıyamaz, onun sınırlarını, huyunu, suyunu ve yaşama bakış açısını ancak siz bilebilirsiniz. Eh kendinizi de en iyi siz bilirsiniz. Bu durumda yüzleşmekten kaçındıklarımız ya da egomuz bizi acıtsa da, çocuğumuzun ergenlik dönemi kendimizi eğitmemiz için en önemli zamanlardan biri bence, çünkü artık karşınızda kişiliği oturmaya başlamış, kendini arayan, hormonları oynak bir birey var. Hayat nasıl bir dans ise, ilişkiler de sadece bir dans. Bazen siz bir adım atarsınız ve karşı taraf geriye gider ve bazen karşıdaki size doğru ileriye bir adım attığında sizin biraz yana çekilmeniz gerekir, yoksa ayaklar üst üste gelecek, ortada acıdan başka bir şey kalmayacak, dans değil sadece kavga olacaktır.

Herkesin yorumu kendi kabı kadar ve o kap bizim kabımıza uymak zorunda değil, hatta çoğu zaman aynı da değil, dolayısıyla başkalarının tavsiye ya da çözümlerini ancak kendi kabımıza uyarlayarak bu işin içinden çıkabiliriz, bu tavsiyeler bir uzmandan gelse bile. Kabımızın sesi bize yön verecektir, işte o iç sesi duymak, yüreğimizin ferahlayacağı o sesi duymak için dengede olmak gerekiyor.
Bütün bunları başardığımızda gururla göğsümüzde ‘Kendi Çocuğum Mastırı Mezunu’ unvanını taşıyabiliriz.

Banu CONKER, Hayata Dair , annelik yazıları, yaşam, 4 Ağustos 2014 Banu Conker'in tüm Hayata Dair yazıları

Katkı: Zeynep Sertkaya Başlık Zeynep Sertkaya tarafından bulunmuştur...

Yazan: Banu Conker
Teşekkür: Zeynep Sertkaya'nın katkılarıyla; Başlık Zeynep Sertkaya’ya aittir.

Ergen anneleri kulübü

Yorumlarınız - Yorum ekle

Bu yazıya henüz yorum yapılmadı. İlk yorumu siz ekleyin

Banu Conker
Banu Conker'in tüm Hayata Dair yazıları

Banu Conker'in kişisel gelişim yazıları
Banu Conker Hayata Dair annelik yazıları
Banu Conker'in diğer Hayata Dair yazıları

Zeynep Sertkaya
Zeynep Sertkaya tüm Hayata Dair yazıları

Diğer annelik yazıları

 

Sosyal medyada biz
Twitter
Facebook
Pinterest

DMCA.com

 

Copyright: Her hakkı saklıdır  | grafiksaati.com[at]gmail.com  |  gizlilik politikası