Ana Sayfa  Annelik  El sanatları  Haber  Magazin Dünya Magazin TR  Ressamlar  Seramik  Tiyatro  Yazı Yemekler

Babalar çocukları, korku ve otorite | Geçmiş babalar gününün düşündürdükleri

Babalarımızın bizi otorite korkusu ile değil, sevgi ile büyüteceği zamanlara gelmemiz dileğiyle...

Babalar günü her Haziran ayının üçüncü pazarı kutlanır. Bu yıl eğer 1 Haziran pazara gelmeseydi, bugün Babalar Günü olacaktı, o yüzden çok da geç kalmış sayılmam.

Babalar Günü, Anneler Günü’nden sonra sanırım onların da hatırı kalmasın diye ortaya çıkmış bir gün. Anneler kadar babalar da değerli. Onlar olmadan zaten anneler olamıyor.

Bu yıl Soma olayları dolayısıyla Babalar Günü biraz buruk, biraz tepkili geçti. Ben de özellikle babama bu yıl hediye almadım, zaten böyle günlerin ekonominin oyuncağı olmasına yeterince sinirleniyorum.

Herkes Babalar Günü’nü kutladığı için benim bu yazıyı yazma amacım bu değil. Ben geçen hafta bazı yerlerde gördüğüm pankartlarla ilgili bu yazıyı yazıyorum. Hatta Hürriyet köşe yazarı Onur Baştürk de bu konuyu geçenlerde dile getirmişti.

Gördüğüm pankartlarda ‘Sarıgül başkanımız, babalar günün kutlu olsun, Beşiktaşlı evlatların’ yazıyordu. Meğer bu pankart birçok yerde oraya ait evlatlar tarafından asılmış, sadece Beşiktaş’ta değil.

Hayata Dair yazı araştırma ve makaler
Görünce ne olduğunu anlayamadım. Mustafa Sarıgül’ü hepimiz tanıyoruz, ama şu anda nerede, ne yapıyor, bilen var mı? Bu bir. Ayrıca peşinden gidecek ne yaptı? Bu iki. Kendi evladının dışında başkalarına ne tür bir babalık yaptı? Bu üç...

Bu sorularla beynim kaynarken, baba ve otorite ikilisinin yine ortaya çıktığına tanık oldum. Doğa annedir, yaratıcıdır, berekettir. Allah babadır, bütün çocuklar Allah baba ile korkutulur, çünkü Allah baba çarpar. Tıpkı bizim, babalarımız eve gelince annelerimizin bizi şikayet etmesiyle korkutulduğumuz gibi hala içimizdeki Allah baba korkusu ile yaşamıyor muyuz?

İşte bu korku ile yönetiliyoruz. Hala bu korkudan kurtulamadık. Bu aslında baba adı altında otorite korkusu, büyüklerimiz ne derse doğrudur diye öğrendiğimiz için başımızdaki kişileri de sorgulamaktan, dediklerinin yanlış olup olmadığını fark etmeden her dediklerine boyun eğiyoruz. Allahtan Gezi oldu da, biraz biraz öğrendik her denilene sorgusuz sualsiz uymamayı.

İşte bu pankartlar da bu otoritenin işaretleri. Bazı evlatların büyümediği için babaları yerine koydukları Sarıgül’ü otorite olarak gördükleri için ortaya çıkmış mesajlar...

Babalarımızın bizi otorite korkusu ile değil, sevgi ile büyüteceği zamanlara gelmemiz, içimizde Allah’ı korku ile değil, sevgi ile hissedeceğimiz günlere ulaşmamız dileğiyle tüm babaların Babalar günü olsun tekrar.

Banu CONKER, Hayata Dair , annelik yazıları, yaşam, 22 Haziran 2014
Banu Conker'in tüm Hayata Dair yazıları

 

Banu Conker
Banu Conker'in tüm Hayata Dair yazıları

Banu Conker'in kişisel gelişim yazıları
Banu Conker Hayata Dair annelik yazıları
Banu Conker'in diğer Hayata Dair yazıları

Diğer annelik yazıları

Sosyal medyada biz
Twitter
Facebook
Pinterest

Geçmiş babalar gününüz kutlu olsun Baba çocuk otorite sevgi - Yazan: Banu Conker | Anne baba çocuk ve annelik yazıları

 

Copyright: Her hakkı saklıdır  | grafiksaati.com[at]gmail.com  |  gizlilik politikası