Ana Sayfa  Annelik  El sanatları  Haber  Magazin Dünya Magazin TR  Ressamlar  Seramik  Tiyatro  Yazı Yemekler

Anne stresli ise bebeği büyüyünce neden depresyona girer? | Annelik; anne baba çocuk yazıları

Yapılan bilimsel çalışmalar; stres altında hamilelik yaşayan annelerin çocuklarının, büyüdüklerinde depresyona girme oranının daha yüksek olduğunu ortaya koydu.

Prof. Dr. Matthias Schwab tarafından yapılan araştırma; hamileliği stresli geçen ya da hamilelik döneminde ciddi travmalar atlatan kadınların bebeklerinin, REM uykusu denilen rüya görme evresiyle derin uyku arasındaki evreler arasında hızlı geçişler yaptığını ortaya koydu.

Araştırma sonucuna göre REM uykusuyla derin uyku arasında hızlı geçiş yapan stresli annenin bebeği, doğumundan sonraki yıllarda daha kolay depresyona giriyor.

Jena üniversitesi profesörlerinden Matthias Schwab hamileliğin stresli geçmesinin "fetüste REM evresinin erken gelişimine" sebep olduğunu açıkladı.

Schwab fetüsde REM evresinin erken gelişmesinin "çocuğun ileriki yıllarda stresse duyarlı olmasını sağladığını" belirtti.

Prof. Matthias Schwab, yüksek stres hormonunun ve uyku evreleri arasında çok fazla geçiş olmasının depresyon hastalığının bir göstergesi olarak değerlendirildiğini ifade etti.

Yazan: Hayata Dair Kadınlar Kulübü, Sağlık, 24 Ekim 2013

Bunlar da ilginizi çekebilir
Bebeklerle şarkı söylemek ve REM uykusunun önemi
Annelik yazıları

Copyright: Her hakkı saklıdır  | grafiksaati.com@gmail.com  |  gizlilik politikası