Ana Sayfa  Annelik  El sanatları  Haber  Magazin Dünya Magazin TR  Ressamlar  Seramik  Tiyatro  Yazı Yemekler

Ağrıları geçiren yeşil top | Annelik yazıları; Anne, Çocuk

Ellerin iyice ısınınca birbirinden ayır, arada görünmeyen bir top var. Onu yeşil renge boya ve hemen dizine koy

Uzun süredir yazı yazma konusunda bir kısırdöngüye girdim, ne yazsam bilemiyorum, bir türlü konu bulamıyorum. Nasıl bir çıkmazdayım, anlatamam.
 


Geçen gün bir arkadaşın yaş gününe gittim. Oradaki annelerin çoğunun çocuğu henüz bebeklikten yeni çıkmış 4 yaş civarı çocuklardı. Biri düştü ve dizini incitti. Parktan koşarak annesinin kucağına geldi. Ne yapıldıysa susmuyor bir türlü.

Böyle durumlarda biraz da anneye naz yapılır ya, zaten yaş kaç olursa olsun, hiçbir zaman annenin söyledikleri dinlenmez. Annenin söylediğinin aynısı başka bir ağızdan çıksın, dikkate alınır da, anneye en ufak bir paye verilmez. Bu arkadaşın çocuğu da aynı şekilde anne ne çözüm önerirse önersin, çocuğun dikkatini başka yöne yöneltmek için ne yaptıysa başaramadı.
Ben bu sefer devreye girdim.

- Çok canın acıdı, değil mi? Seni anlıyorum. (Düşmüş, dizi acıyan bir çocuğa ‘ama acımadı ki’ demek kadar saçma bir şey olamaz. Birincisi o benim dizim değil, onun ne kadar acı çektiğini, acı eşiğinin ne olduğunu bilemem, çünkü karşımdaki ben değil, başka bir birey ve onun acısını yok saymak duygusal açıdan da onu yok saymakla eşdeğer ve bence büyük bir ruhsal travma nedeni) Ben acını nasıl geçirebileceğini biliyorum, öğretmemi ister misin?

Çocuk bu arada kulaklarını açtı zaten. Ben de bundan cesaret alarak devam ettim.
 


- Şimdi bak, ellerini birbirine sürteceksin, gel birlikte yapalım.
Karşılıklı olarak denedik.
- Şimdi ellerin iyice ısınınca ellerini biraz birbirinden ayır, arada görünmeyen bir top var. Onu yeşil renge boyadığını düşün ve hemen dizine koy ellerini.

Çocuk hemen denedi, bir kaç sefer yapması gerektiğini söyledim. Her ne kadar annesine dönüp biraz mızıldandıysa da parka verdi dikkatini ve annesinin kucağında oturmaya devam etti.
 

Bu arada ben arkadaşımla konuşmaya daldım ve konu yazı yazmaya geldi, ah ne yazacağımı bilemiyorum, dedim. O sırada çocuk parka gitti, ağrısı geçmişti çünkü. Arkadaşım, işte bu yeşil topu yazmalısın, dedi, bak nasıl da geçti ağrısı. Biz konuşurken meğerse birkaç tane daha top yapmış. Arkadaşım bu yöntemi çok beğendi, ben de sizinle paylaşmaya karar verdim.

Sevgilerimle

Yazan: Banu Conker, Hayata Dair Kadınlar Kulübü, Yaşam, 30 Temmuz 2013
Banu Conker'in tüm Hayata Dair yazıları

 

Banu Conker
Banu Conker'in tüm Hayata Dair yazıları

Banu Conker'in kişisel gelişim yazıları
Banu Conker Hayata Dair annelik yazıları
Banu Conker'in diğer Hayata Dair yazıları

Diğer annelik yazıları

Copyright: Her hakkı saklıdır  | grafiksaati.com@gmail.com  |  gizlilik politikası