Ana Sayfa  Annelik  El sanatları  Haber  Magazin Dünya Magazin TR  Ressamlar  Seramik  Tiyatro  Yazı Yemekler

Çocuğunuz sudan çıkmış balık gibi mi olsun? | Annelik yazıları; Anne, Çocuk

15 yıllık anneyim. Anne olduktan sonra anladım ki, hayatım çok değerli. Evet, hayatı seviyordum her zaman, ama şimdi daha farklı bir değer veriyorum. Bu aslında çocuğuma verdiğim değer.

Yaşamam gerekli ki, kızımı büyütebileyim, ona zor zamanlarında destek olabileyim, onu annesiz bırakmayayım. Ama bir yandan da ömrümün ne kadar olduğunu bilmiyorum ki, ne kadar kendime sağlıklı bakarsam bakayım, başıma gelecek bir kazayı engelleyemeyebilirim.

Bunu düşününce çocuğuma sürekli yaşına göre sorumluluk ve yapabileceği işleri vermeye başladım. İleride yalnız başına kaldığında, ayrı eve çıkarsa ayaklarının üzerinde durmayı öğretmeye çalışıyorum.

Kendine bakabilmek için yapabileceği yemekleri yapıyor şimdi. Makarna, yumurta, tost… Ama olsun, aç kalmıyor. Bir süre sonra başka şeyler de öğrenecek.

Aylık maaş bağlayınca bir ay içinde kazanacağı parayla bütçe yapmaya da alıştı. Ne yapacaksa o kadar parayla yapması gerekiyor, olmazsa borç alıyor, ertesi ay daha az para geçince eline, anlıyor Hanya’yı Konya’yı.

Sudan çıkmış balık olmasın, kendi suyunu bulan balık olsun diye balık tutmayı öğretiyorum ona. Bütün balıkları eline versem çok daha kolay olur hayatı, ama galiba ben fazla fedakar bir anne değilim.

Yine de Allah bana uzun ömür versin, kızım torunlarıma benim bakmamı istiyormuş.

Yazan: Banu Conker, Hayata Dair Kadınlar Kulübü, Yaşam, 30 Temmuz 2013
Banu Conker'in tüm Hayata Dair yazıları

Banu Conker
Banu Conker'in tüm Hayata Dair yazıları

Banu Conker'in kişisel gelişim yazıları
Banu Conker Hayata Dair annelik yazıları
Banu Conker'in diğer Hayata Dair yazıları

Diğer annelik yazıları

Copyright: Her hakkı saklıdır  | grafiksaati.com@gmail.com  |  gizlilik politikası