Ana Sayfa  Annelik  El sanatları  Haber  Magazin Dünya Magazin TR  Ressamlar  Seramik  Tiyatro  Yazı Yemekler

Yargılamak - Anne çocuk ve duygusal zeka

Annelik: Anne çocuk yazıları

Ben bir transformal nefes koçuyum. Seanslara başlamadan önce kısa bir koçluk çalışması yapılıyor ve danışanla sohbet ediyoruz. Üzerinde özenle durduğumuz konu yaşanılan olaylarda ne hissettiğimiz...

Danışana da duygularını soruyorum ve ne kadar seans yaptıysam, seans sayısı kadar şu diyalog birebir yaşandı:
-Böyle bir olay olduğunda ne hissediyorsun?
-İyi hissediyorum.
-İyi bir duygu değildir, ne hissettiğini öğrenmek istiyorum.
-????
Grafik Saati gençlik dergisi
İşte böyle, hiç kimse ne hissettiğinin farkında değil. Bir sürü duygumuz var, kızgınlık, öfke, sinirlenmek, üzülmek, mutlu olmak, sevinmek,vs... Bir şeyleri yaşıyoruz, ama adını koyamıyoruz.
Grafik Saati kadınlar klubü
Bu konu hakkında çok düşündüm. Neden insanlar duygularının farkında değil, neden duygularını adlandıramıyor?

Sonunda cevabı buldum. Çocukken bir şeyleri hissetmemize izin verilmiyor. Çocuk bir şeye üzülüyor, ağlıyor. Aaaa,neden ağlıyorsun, boş versene, bunun için ağlanmaz, deniyor ve o duygu orada bastırılıyor. Çocuk bu duyguyu yaşamanın gereksiz olduğuna inanıyor, çünkü çocuklar 6 yaşına kadar büyüklerine çok güveniyorlar ve büyüklerin her dediği Allah kelamı gibi algılanıyor.

Bilinçaltı söyleneni bir şekilde o andaki duyguya göre kodluyor ve hücrelere yerleştiriyor. Bir dahaki olayda örneğin çocuk ağlamıyor, çünkü gereksiz, ama bu sefer o duyguyu yaşayamadığı için sinirli oluyor. Bu sefer anne ‘aaaa, sen de ne fena çocuksun, sus bakayım!’ diyiveriyor ve zaten ne olduğunu bilmeyen çocuk bu sefer kendini suçlamaya başlıyor.

Sonuç olarak bütün bu çocuklar büyümelerine rağmen hala içsel olarak çocuk kaldıklarından ne kendilerini tanıyabiliyorlar ne neyi neden yaşadıklarını fark ediyorlar, tabiri caizse sadece nefes alan bitkiler gibi yer alıyorlar hayatın içinde.

Dolayısıyla çocuğunuza yapabileceğiniz en büyük yatırımlardan biri çocuğun kendisini ifade etmesine izin vermek, duygularını açıklamasını dinlemektir. Hem bedava hem de çocuğunuzun duygusal zekasını geliştiren bu yatırıma değmez mi sizce de?

Banu Conker
Banu Conker'in tüm Hayata Dair yazıları

Banu Conker'in kişisel gelişim yazıları
Banu Conker Hayata Dair annelik yazıları
Banu Conker'in diğer Hayata Dair yazıları

Diğer annelik yazıları


Editör: Belgin Elçioğlu
Mail: belgininvictus1968[at]gmail.com

Copyright: Her hakkı saklıdır  | grafiksaati.com@gmail.com  |  gizlilik politikası