Ana Sayfa  Annelik  El sanatları  Haber  Magazin Dünya Magazin TR  Ressamlar  Seramik  Tiyatro  Yazı Yemekler

Çocuk ve şaka - Çocuk psikolojisi ve çocuk eğitiminde dikkat edilmesi gerekenler

Biz Türkler şaka yapmayı severiz. Ancak bazı şakalar bazılarını eğlendirirken bazılarımızı eğlendirmez. Bazen ben de bazı şakaların neden yapıldığını anlayamam. Ben özellikle çocuklara yapıllan şakalarda dikkatli ve seçici davranmak gerektiğine inananlardanım.

Bugün yolda yürüyordum. Bir adam kucağında ağlayan bir çocuk tutuyordu. Çocuk iki, üç yaşlarında. Adam ‘seni alıp götüreceğim’ gibi şeyler söylüyordu. Neyse ki, annesi ‘ben oğlumu bırakmam, ne yaparım onsuz sonra?’ dedi de yüreğim ferahladı.

Çocuklar altı yaşına kadar soyut-somut kavramları algılayamıyorlar, yani siz ne derseniz onu aynen dediğiniz şekliyle algılıyorlar. Kızım küçüktü, babamlara gittik. Kızım kapıyı hızla çarpınca babam kızdı ona. Kızım üzüldü. Ben de onu teskin etmek amacıyla ‘sen babama bakma kızım, o kapıyı çarpınca bize de kızardı küçükken, kötü bir niyeti yok, onun huyu böyle’ dedim. Kızımın cevabına sonradan çok gülmüştüm: ‘ Tamam anne, ben ona bakmam, yere bakar, Beyza’nın oyuncaklarıyla oynarım’ Benim söylediğimden ne kadar farklı değil mi anladığı? İşte o çocuk da gerçekten adamın onu annesinden ayıracağını düşünüyordu, bütün ağlaması o yüzdendi. Çocuğun adamın söylediği olduğu haliyle algıladığı için yaşadığı korkuyu düşünebiliyor musunuz? Küçücük bir çocuğun annesinden ayrılma, bırakılma duygusunu? Ve bunun da hiç yoktan bir nedenle sadece ‘ufacık’ bir şaka uğruna yaşadığını düşünürsek, ne kadar gereksiz olduğunu da anlarız. Tabii ki çocuğumuzu sürekli bu tarz konuşmalardan, şakalardan sakınamayız, ama en azından söylenenlerin ne anlama gelebileceğini bilirsek, ona gerekli açıklamaları yapabilir, içini rahatlatabiliriz. Ve tabii biz de bu hataları yapmayız.

Bir insanı en çok kıran en yakınındaki insanın davranışlarıdır. Hele ki küçücük bir fidanın annesinden, babasından gördüğü olumsuz davranışlardan ne kadar kırılabileceğini hesaba katarsak, çocuklarımız için yaptığımız şakalar konusunda biraz daha dikkatli davranır, onların duygusal yaşamlarına katkı yapabiliriz.

Yazan: Banu Conker, Hayata Dair Kadınlar Kulübü
Banu Conker'in tüm Hayata Dair yazıları

Banu Conker
Banu Conker'in tüm Hayata Dair yazıları

Banu Conker'in kişisel gelişim yazıları
Banu Conker Hayata Dair annelik yazıları
Banu Conker'in diğer Hayata Dair yazıları

Diğer annelik yazıları

Yazı Editörü:
Tevfik Elçioğlu

Genel editör:
Belgin Elçioğlu

Copyright: Her hakkı saklıdır  | grafiksaati.com@gmail.com  |  gizlilik politikası