Grafik Saati hayata-dair.comwww. grafiksaati net com http :// org .tr online kültür sanat dergisi Ressamlar
Dali Resimleri GİRİŞ
Ana sayfa  Annelik  Elsanatları  Haberler  Magazin Dünya  Magazin Türkiye       

Moda  Ressamlar  Seramik  Tiyatro Sinema  Yazılar  Yemekler 

 

 

Altı gerçek ayna aracılığıyla geçici olarak yansıtılmış altı sanal kornea ile sonsuzlaşan Gala’yı arkasından resmeden Dalinin arkadan görünüşü, stereoskopik çalışma 1972-73 Tuval üzerine yağlıboya, 60 x 60 cm Gala-Salvador Dali Vakfıİstanbul'da Salvador Dali Retrospektifi

 

 

Dali Resim Sergisi, Sakıp Sabancı Müzesi SSM 'de Ziyarete Açıldı

SALVADOR DALİ BİYOGRAFİ

Salvador Dali Fotoğrafı, kendi resmi, fotoğraflarıSalvador Domingo Felipe Jacinto Dali y Domenech, kısaca Salvador Dali (11 Mayıs 1904 - 23 Ocak 1989), sürrealizm akımının önde gelen temsilcilerinden İspanyol ressam ve özgün baskı sanatçısıdır.

Pratolular 1959-63 Ahşap oyma baskı, 33 x 26,4 cm Gala-Salvador Dali Vakfı

Madrid Güzel Sanatlar Okulu’nda eğitim gördüğü sırada metafizik resmin öncülerinden de Chirico ve Carra’nın etkisi altında kaldı. Ön-Raffaellocuların ayrıntılı gerçekçiliğine ve Ernest Meissonier gibi 19. yüzyıl ressamlarının yapıtlarına da derin bir ilgi duydu.

Napolyon’un hamile kadına dönüştürülmüş burnu gölgesini özgün yıkıntıların arasında hüzünle dolaştırıyor 1945 Tuval üzerine yağlıboya, 51 x 65,5 cm Gala-Salvador Dalí Vakfı

1927’de Madrid’de İber Sanatçılar Derneği’nin sergilerine katılmaya başladı. Barselona’da Dalmau Galerisi’nde sergiler açtı. Şair Federico Garcia Lorca ve sinema yönetmeni Luis Bunuel ile bu sıralarda arkadaş oldu.  

Bakkhos Ayini için eskiz 1939 civarı Kâğıt üzerine kurşunkalem, çini mürekkebi ve guvaş, 35,8 x 43 cm Dali Gala Vakfı

1928’de iki kez Paris’e gitti, Picasso ve Miro ile tanıştı.

 Ertesi yıl Goemans Galerisi’nde yapıtlarını sergiledi ve sürrealizm akımına katıldı. Aynı yıl şair Paul Eluard’ın eski karısı Gala ile evlendi. Dali’nin yaşamında her zaman önemli bir yeri olan Gala, onun sürrealizmle bütünleşebilmesinde önemli bir rol oynadı.  

Dali, Bunuel ile 1928’de Un chien andalou (Bir Endülüs Köpeği), 1930’da da L’Âge d’or (Altın Çağ) filmlerini çevirdi. 1934’te Lautréamont’un Les chants de Maldoror ( Maldoror’un Şarkıları) adlı kitabını resimledi.

1937’de İtalya’ya bir gezi yaptı.

II. Dünya Savaşı nedeniyle 1940’ta birçok Avrupalı sanatçı gibi ABD’ye gitti, 1941’de New York Modern Sanat Müzesi’nde bir retrospektif sergi açtı. Aynı yıl La vie secrète de Salvador Dali (Salvador Dali’nin Gizli Yaşamı) adlı otobiyografisini kaleme aldı. Kitapta, çocukluğunda şiddetli isteri krizleri geçirdiğini belirtiyordu. Okulda öğrencileri ayaklanmaya kışkırttığı için cezalandırılan, 1926’da da okuldan uzaklaştırılan Dali, yaşamı boyunca olağandışı tavırları ve gösterişçi yanıyla ününü sürdürdü.

Dali’ye göre insan, klinik paranoya hastalığında olduğu gibi, gerçek bir düş dünyası yaratmalı, ama bunu yaparken de usun denetim altında tutulup iradenin bilinçli olarak bir süre askıya alındığını unutmamalıydı. Bu yöntemin sanatsal yaratının yanı sıra, günlük yaşamda da benimsenmesini savunan Dali, hem yapıtlarına hem de yaşamına bu doğrultuda yön verdi. 1936’da Londra’daki Uluslararası Gerçeküstücülük Sergisi’nin açılışına dalgıç giysileri içinde ve tasmasından tuttuğu iki tazıyla gelmesi, bu tür davranışlarının bir örneğiydi.

Dali, Sigmund Freud’un bilinçaltı imgelerin erotik çağrışımları üzerine yazdıklarından ve Paris sürrealistlerinin bilinçaltını ortaya çıkarma eğilimlerinden büyük ölçüde etkilendi. Sürrealizmde düşüncenin herhangi bir mantık çizgisi izlemeden akmasını temel alan otomatizm kavramını benimsediyse de, bunu öbür sürrealistlerden daha iyimser bir bakış açısıyla işledi ve bu eğilime “eleştirel paranoya” adını verdi.

Yapıtlarında yarattığı düşsel (büyülü) gerçekçilik, betimlediği gerçekdışı düşsel mekân ve garip düşsel imgelem ile bir karşıtlık oluşturuyordu. Bu yapıtlarda düşle gerçeği ayırmak neredeyse olanaksızdı. Dali’nin amacı, günlük uğraşıları alaycı bir tavırla düşsel hale getirmekti.

Çoğu kez karanlık bir Katalan manzarası içine yerleştirilmiş, vücudundan yarı açık çekmeceler çıkan insan figürleriyle (Yanan Zürafa, 1936-37, Sanat Müzesi, Basel) sanki balmumundan yapılmış ve güneş ısısıyla eğrilip bükülmüş saatler (Belleğin Israrı, 1931, Modern Sanat Müzesi, New York) en sık kullandığı temalardı.

Dali “Veristik sürrealizm” olarak da anılan bu eğilim içinde, birbiriyle ilişkisiz düşsel imgeleri gerçekçi bir yaklaşımla ve otomatizm yöntemini kullanarak bir araya getirmişti. “Aydınlatılmış Hazlar” (1929, Modern Sanat Müzesi, New York), “Delfli Vermeer’in Bir Masa Olarak Kullanılabilen Hayaleti” (1934, Salvador Dali Müzesi, Cleveland, Ohio) ve “İç Savaş Sezgisi” (1936, Sanat Müzesi, Philadelphia) bu yaklaşımla ürettiği önemli yapıtlardır.

Dali 1937’deki İtalya gezisinde Raffaello ile İtalyan barok ressamların etkisi altına girdi ve kendine özgü bir çağdaş klasikçilik arayışına yöneldi. 1939’da André Breton tarafından sürrealistler grubundan çıkartılan Dali, II. Dünya Savaşı sonrasında mistik bir anlayışa yönelmekle birlikte, sürrealist öğelerden bütünüyle uzaklaşmadı. “Son Yemek” (1955, Ulusal Sanat Galerisi, Washington, D.C.), “Diriliş” (1961, Bruno Pagliali Koleksiyonu, Mexico) ve “Dali’ye Bakan Gala” (1965, André François Petit Galerisi, Paris) geç dönem yapıtlarına örnektir.

Kaynak: AnaBritannica Genel Kültür Ansiklopedisi, Ana Yayıncılık A.Ş., İstanbul 1994, Cilt 13, sf: 256-257.

Hangi Tarihler Arasında Ziyaret Edilebilir

Bu Haberle ilişkili diğer yazılar

Dali'nin bana ne anlattı Figen F. Pehlivan'ın yazısı tıklayınız

Dali ve ölen kardeşle benzerlik İ. Berk tıklayınız

Salvador Dali Resimleri için tıklayınız

Knidoslu Afrodit’in belirişi Tuval üzerine yağlıboya, 140 x 95 cm Gala-Salvador Dali Vakfı20 Eylül 2008- 20 Ocak 2009 tarihleri arasında gerçekleşecek olan sergi pazartesi günleri hariç her gün saat 10:00-18:00 arasında gezilebilecek.

**********************           

Serginin Yeri?           

Dali sergisi Sakıp Sabancı Müzesi Sakıp Sabancı Caddesi No:2 Emirgan adresinde gerçekleşecek.

    Serginin Sponsorları

“İstanbul’da Bir Sürrealist: Salvador Dali” Sergisi

Etkinlik Programı

Çocuk Eğitim Programları

Bir kuğu tüyünün atom-içi dengesi 1947 Tuval üzerine yağlıboya, 77,8 x 96,8 cm Salvador Daliİstanbul’da Bir Sürrealist: Salvador Dalí sergisi ile çocuklar Dalí’nin gizemli resimleriyle tanışıyor, saklanmış imgeleri arıyor, oyun oynamayı çok seven Dalí’nin oyunlarıyla sıra dışı bir eğlenceye katılıyorlar.

Nesnelerden Sürreal Kolajlar, Yumuşak Portreler, Çılgın Tasarımlar, Dalí’nin Cadaques’i Üzerinde Çocukların Cadaques’i, Sürreal Fotoğraflar, Bilmece Resimler, Yepyeni Hayvanlar gibi etkinliklerin yer aldığı programda çocuklar Dalí’yi tanıyor, sürrealizmi öğreniyor ve kendileri de sürrealist eserler yaratmaya çalışıyorlar.

Sürrealist kompozisyon 1928 civarı Mukavva üzerine yağlıboya, 75,5 x 63 cm Salvador DaliSergi öncesi aktiviteler, rehberli sergi turu ve atölye çalışmasından oluşan programlara 4 - 5,

6 - 7, 8 - 9, 10 - 11, 12 - 14 ve 15 - 17 yaş aralıkları ile kayıt olunabiliyor.

En fazla 20 kişinin kabul edildiği, pazartesi hariç her gün gerçekleşecek ve ücretsiz olarak katılabileceğiniz bu programlar için randevu alması gerekiyor. 

Sera Atölyede Hafta İçi Seanslar (Pazartesi hariç)

1. seans           10.00 - 12.00

2. seans           13.00 - 15.00

Sera Atölyede Hafta Sonu Seanslar

1. seans           11.00 - 13.00

2. seans           14.00 - 16.00

Çadır Atölyede Hafta içi Seanslar (Pazartesi hariç)

1. seans           10.00 - 11.00

2. seans           12.00 - 13.00

Sera Atölyede gerçekleşen 2 saatlik programın randevusu için SÖZ Danışmanlık:

(0216 367 84 37)

Çadır Atölyede gerçekleşen 1 saatlik programın randevusu için Sabancı Üniversitesi Sakıp Sabancı Müzesi’nin internet sayfasından, http://muze.sabanciuniv.edu, ziyaret talep formu doldurulması gerekiyor. 

Yetişkin Eğitimi

 Galeri Sohbetleri

Bakkhos’un arabası 1953 Mukavva üzerine suluboya, 76,5 x 101,5 cm 19 Kasım 2008 – 10 Ocak 2009 tarihleri arasında her Çarşamba, 15.00 ve 17.00’da ve her Cumartesi 15.00 ve 18.00’da, yaklaşık 20 dakika sürecek olan galeri sohbetleri, müze sergi salonlarında Sabancı Üniversitesi öğrencileri tarafından verilecektir. 

Belirli bir tema doğrultusunda, bir ya da birden fazla eserin incelendiği, sanatçının tekniğinin, yaklaşımlarının ve sanata ve hayata bakış açısının incelendiği, sanat tarihinde yer edinmiş diğer sanatçı ve sanat eserleri ile karşılaştırılmaların da yapıldığı bu sohbetler müze bileti ile ücretsizdir. Kurban Bayramı haftasında, 10.-13 Aralık tarihlerinde galeri sohbeti olmayacaktır.

 Galeri sohbetlerine katılacak konuşmacılar ve konu başlıkları Ekim ayında açıklanacaktır.

 Konferanslar

  • 21 Eylül, Pazar 15.00

Montse Aguer Teixidor, Gala- Salvador Dalí Foundation

Salvador Dalí’nin Yaşamı ve Eserleri

24 Eylül, Çarşamba 19.00

Felix Fanes, Universitat Autònoma de Barcelona

Yazar Dalí     

  • 8 Ekim, Çarşamba 19.00

Hasan Bülent Kahraman, Sabancı University

Sürrealizmin Türkiye’deki Sürrealist Serüveni

  • 22 Ekim, Çarşamba 19.00

Juan Jose Lahuerta Alsina, School of Architecture, Barcelona

Popüler Kültür ve Salvador Dalí    

  • 29 Ekim, Çarşamba 19.00 

Joan Maria Minguet Batlori, Universitat Autònoma de Barcelona

Sinema ve Salvador Dalí

  • 5 Kasım, Çarşamba 19.00

Juan Antonio Ramírez , Universi­tat Autónoma de Madrid

Salvador Dali ve Mimari: Bedensel Binalar

  • 12 Kasım, Çarşamba 19.00  

Ferit Edgüer, writer

Gerçeküstücülük ve Dali

 

Gala Salvador Dali Vakfı Müzeleri Hakkında

Dali Tiyatro-Müzesi

Sineklerin üşüştüğü baş” 1939-1941 civarı Kâğıt üzerine mürekkep, 11,2 x 12 cm Gala-Salvador Dali VakfıYılda 1 milyonu aşkın ziyaretçisiyle İspanya’nın en çok gezilen müzelerinden biri olan Figueras’taki Dali Tiyatro-Müzesi, bir dahinin düşüncesinin ve eserlerinin gözlemlenmesi, hissedilmesi ve tadına varılması için benzersiz bir fırsat sunuyor. Dali’nin de söylediği gibi: “Öteki dünyaların olduğu açıktır, bu kesin; ama başka birçok vesileyle söylediğim gibi, öteki dünyalar bizim içimizde, bu dünyada ve tam da Dali Müzesi’nin, sürrealizmin yeni ve umulmadık dünyasını barındıran kubbesinin orta yerinde duruyor.”

Salvador Dali, müzesini eski Figueras Belediye Tiyatrosu’nun yıkıntıları arasına kurmaya, 1960’ların başında karar verdi. Tiyatro-Müze’nin halihazırdaki yöneticisi, aynı zamanda vakıf mütevellisi ve ikinci asbaşkanı da olan, Dali’nin dostu, ortağı ve hemşehrisi Ressam Antoni Pitxot i Soler’dir.

Neron’un burnunun yanında maddenin çözülmesi 1947 Tuval üzerine yağlıboya 76,4 x 46 cm Gala-Salvador Dali VakfıGala-Salvador Dali Vakfı’nın idaresindeki koleksiyonlar arasında; 1.500 kadarı Figueras’taki Dali Tiyatro-Müzesi’nde sergilenmek üzere, her türden (resim, çizim, heykel, gravür, enstalasyon, hologram, stereoskopi, fotoğraf vb.) 4.000’e yakın sanat eseri bulunuyor.

Dali Tiyatro-Müzesi’nin çatısı altında, ziyaretçilere özgür ve kişisel bir güzergah sunan 3 farklı müze alanı yer alıyor.

Harabe halindeki eski tiyatro binasının bizzat Salvador Dali’nin tasarımlarına göre inşa edilmesiyle kurulan Tiyatro-Müze’deki alan serileri, her bir elementin bütünün ayrılmaz bir parçası olduğu, tek bir sanatsal nesne oluşturuyor.

Dali, Tiyatro-Müze’nin sürekli büyümesi sonucu ortaya çıkan salon gruplarına, ya yalnızca yapılanı onaylamak şeklinde sınırlı olarak müdahale etmiş, ya da hiç etmemiştir. Torre Galatea içindeki bu galeriler, Dali’nin mirasından intikal eden çeşitli yapıtların yanı sıra, vakıf tarafından elde edilen yeni yapıtları da barındırıyor.

Eski Owen Cheatham Koleksiyonu’ndan alınan taşlarla yapılan 37 parça altın mücevher, daha sonra yapılan 2 parça mücevher, Salvador Dali’nin mücevherleri tasarlarken yaptığı 77 adet resim ve çizimden oluşan “Dali Mücevherleri” sergisi, 2001’de açıldı. Galeri, Antonio Pitxot’un betimlemesiyle, sanatçının tüm yaşamını bir araya getirdiği kadar, bir yaşam doluluğu da demek olan “The Apotheosis of the Dollar” (Doların İlahlaştırılması - 1965) adlı yağlıboya tabloya da (300 x 400 cm) evsahipliği yapıyor. Hepsi birlikte, sanatçının 1941 ve 11100 yılları arasında yaptığı eserlerden oluşan geniş koleksiyonu meydana getiriyor.

Sarap tulumu 1957 Taşbaskı, 41,2 x 32,6 cm Gala-Salvador Dali VakfıDali Tiyatro-Müzesi’nde, ressamın Empordà bölgesinden, ilk sanatsal denemelerinden - izlenimcilik, fütürizm, kübizm vs- ve sürrealizmdeki yaratılarından başlayıp, yaşamının son yıllarına ait yapıtlara kadar uzanan sanatsal yörüngesini yansıtan, son derece zengin bir eserler topluluğu yer alıyor.
Salvador Dali Müze-Evi

Portlligat’taki Salvador Dali müze-evi, Eylül 1997’de, Púbol’deki Gala Dali Şatosu müze-evinin açılışından bir yıl sonra kapılarını halka açtı. Selefi gibi Portlligat’taki müze-evi de Gala-Salvador Dali Vakfı tarafından işletiliyor, restorasyon ve uyarlama işleri ise binanın sahibi Maliye Bakanlığı Devlet Miras Kurulu’nca yürütülüyor. Bina ve çevresi, 1998’de Katalonya Hükümeti Kültür Dairesi tarafından Ulusal Kültür Değeri ilan edildi.

Portlligat’taki Salvador Dali müze-evini ziyaret etmek, ressamın evrenine girmeyi arzu eden herkes için önem taşıyor. Müze-ev, ressamın babasının doğduğu, kendisinin de uzun çocukluk ve gençlik yıllarını geçirdiği Cadaqués köyünün kuzeyinde, Portlligat koyunun kıyısında bulunuyor.

Kürelerin uyumu. Tek öğede stereoskopik çalışma 1979 Tuval üzerine yağlıboya, 100 x 100 cm Gala Dali VakfıZiyaretçiler evin yanı sıra, çevresinde bulunan ve Dali’nin genç yaşlarından itibaren büyük bir bağlılık duyduğu, rüyalardakini andıran benzersiz peyzajı da keşfedebiliyor. Burada bulunan Creus Burnu çıkıntısının özel jeolojik yapısının, ressam için büyük bir ilham kaynağı olduğu belirtiliyor.

Portlligat evi, aslında sükûnet içinde resim yapabileceği bir yer arayan Dali’nin yaptığı bir başka Dali eseriydi. Sanatçı yılın 6-7 ayını bu evde geçirirdi. Gala ile Salvador Dali, 1930 baharında Portlligat’a taşınarak bir balıkçı kulübesi satın aldı. Portlligat 1930’da dar bir kıyı şeridine sıralanmış 20 kadar kulübeden oluşan, her yerden ve herkesten uzak basit bir köydü. Toprağın ve zeytin ağaçlarının gri-yeşil rengi, ilkel köy yapıları, kayalık sahil ve küçük koyun suları, ilk andan itibaren Dali’nin tablolarında tekrar tekrar beliren temalar oldu.

Görünmez figürlü sürrealist kompozisyon 1936 civarı Mukavva üzerine yağlıboya, 60,9 x 45,8 cm Gala-Salvador Dali Vakfı1932’de eve bir kulübe daha eklendi. Yapıdaki ilk önemli genişletme çalışmaları 1935’te gerçekleştirildi. Gala ve Salvador Dali 12 yıl aradan sonra, 1948 yazında ABD’den döndüklerinde, Portlligat’daki evi daimi ikâmetgâhları haline getirmeye karar verdiler. Dali’nin çalışacak bir yere ihtiyacı vardı, ayrıca onca yıllık göçebe hayatında oradan oraya gezdirdiği ürünlerini ve eşyalarını bir yerde toplamak istiyordu. Böylece ev gün geçtikçe büyüdü, Dali’nin ihtiyaçlarına göre yeni kulübeler eklendi. Ressamın çalışmalarının boyutları ve karmaşıklığı, daha geniş mekânlar gerektiriyordu. Bir çalışma mekânı, kütüphane ve yatak odası yapıldı, 1960’larda bunlara oval oda, avlu, yaz için yemek alanı ve 1971’de tamamlanan yüzme havuzu eklendi.

Salvador Dali’nin Portlligat’daki evinde yaptığı, çoğu büyük boyuttaki eserler arasında; Portlligat Madonnası’nın iki versiyonu (1949 ve 1950), San Juan de la Cruz’un İsası (1951), Son Yemek (1955), Kristof Kolomb’un Amerika’yı Keşfi (1958-59), Tetuan Muharebesi (1962), Ton Balığı Avı (1966-67) ve Sanrılara Yol Açan Matador (1969-70) bulunuyor.

Gala Dali Şatosu

Figueras’ın 40 km güneyindeki Baix Empordà ilçesine bağlı küçük bir köy olan Pubol’deki Gala Dali Şatosu müze-evi, Ağustos 1996’dan bu yana ziyarete açıktır. Maliye Bakanlığı Devlet Miras Kurulu mülkiyetinde olan ve bu Kurul tarafından restore ettirilen müze-evin işletmesi Gala-Salvador Dali Vakfı’na aittir.

Şato’nun —Dali’nin daha önce New York ve Paris’te biriktirip bıraktığı yüzlerce yapıt için bir süreliğine depo ödevi gören — tavanarası, yapının son restorasyonlarda en çok değişen kısmıdır ve halen, Gala’nın, Christian Dior ve Pierre Cardin elbiselerinin yanı sıra, Salvador Dali’nin bizzat kendisinin tasarladığı giysileri de kapsayan gardırobunu içeren Gala’nın Gala Kıyafetleri adlı daimi bir koleksiyona evsahipliği yapmaktadır. Şatonun geri kalanı — müze-evin resepsiyon ve satış mağazası olarak işlev görecek biçimde donatılmış zemin katının bir kısmı hariç — aynen, Gala ve Salvador Dali’nin, burada, binayı kapalı kaldığı yıllarda kaybettiği ihtişama kavuşturmak için yapıları, mobilyaları ve nesneleri restore ederek geçirdikleri yıllarda olduğu gibi bırakılmıştır.

Sergi bu yıl  60. kuruluş yıldönümünü kutlayan Akbank’ın sponsorluğu ve Gala-Salvador Dali Vakfı’nın işbirliğiyle düzenlenecek... 

        Bilet Fiyatları

Bilet Fiyatlarının Tam: 10 Grup: 7 YTL ve Öğrenci 3YTL olarak belirlendi. 65 yaşın üstündeki sanatseverler de sergiyi gezmek için 3 YTL ödeyecek…

  Sergi Teatral Bir Üslupla Hazırlandı

Çılgın Tristan (II. Perde) için arka perde projesi Tuval üzerine yağlıboya, 60 x 96 cm Gala-Salvador Dali VakfıDali sergisinin geleneksel üslubun aksine teatral bir sunumla hazırlanmasının sebeplerini açıklayan SSM müdürü Nazan Ölçer: “Dali'nin İspanya'daki müzesi, bir tiyatro binasında kurulmuş. Dali, geleneksel anlayışı bir kenara itip, müzesini bir tiyatronun binasında kurmuş. Onun bu anlayışını İstanbul’a taşımamız gerekirdi. Biz de bu sebeple; serginin tasarımında, tiyatroyla sanatı birleştiren bir isimle, Metin Deniz'le çalıştık.” dedi.

Jeolojik yankı. La Pieta 1982 Tuval üzerine yağlıboya, 100 x 100 cm Gala Salvador Dali VakfıDali sergisinin girişi; sanatçının biyografisinin yanı sıra dünyadaki ve İspanya'daki konumunun vurgulandığı bir sunuşla açılıyor.

Sergide; Dali’nin babasını tasvir ettiği orijinal tuvallerinden, Katalanca özgün mektuplarına kadar pek çok işi görülebiliyor.

Serginin Mimarları,  Serginin Planlanmasını ve Dali'yi Anlatıyor

Istanbulda bir Surrealist Salvador Dali Basin Toplantisindan

Sergi Ekibi Toplu Halde

SSM müdürü Dr. Nazan Ölçer, Akbank genel müdürü Zafer Kurtul ve Gala - Salvador Dali Vakfı Dali Çalışmaları Yöneticisi Montse Aguer Teixidor'un konuşmacı olarak katıldığı basın toplantısında, Dali retrospektifinine ilişkin bilgi verildi.

Basın Toplantısından Kısa Kısa...

SSM Müdürü DR. Nazan Ölçer Dali'yi ve Sanatını Anlatıyor:

SSM Müdür Dr. Nazan Ölçer

Dr. Nazan Ölçer

•Çok fazla alanda eser üreten Dali, modacılara desen çizmiş, sinemacılarla, tiyatrocularla, bale sanatçılarıyla çok yakın ilişkisi olmuş; onlarla pek çok eser tasarlamış, kitap yazmış, baskı ve gravür gibi alanlarda çalışmış.

Bazıları numaralı, bazıları numarasız çok eser piyasaya üretmiş.

•Resimlerini anlayabilmenin, hayatını çok iyi bilmeye bağlı olduğu çok yönlü sanatçının müthiş bilinçaltı dünyası, eserlerinde ön plana çıkıyor.

•Dali, klasik resim eğitimi almış biri olarak eski ustalara göndermeler de yapmış. Michelangelo'ya, Velazquez'e, Picasso'ya, Matisse’e öykünerek yaptığı resimler var.

Tutkulu Bir Aşk; Gala'dan Önce ve Gala'dan Sonra...

Gala Hakkında Birkaç Söz

Çarmıha gerilmeyi seyreden Gala 1934 Tuval üzerine yağlıboya, 31,3 x 27,7 cm Gala-Salvador Dali VakfıDali’nin ilk görüşte vurulduğu eşi, Gala; pek çok sanatçıya ve yazara ilham vermişti. Gala; Dali'yle evlenmeden önce şair Paul Eluard'la evliydi. Eluard'ların yazlığında tanışan çift; Gala'nın Paul Eluard'dan ayrılmasının ardından evlendi...

Dali'yi Dali Yapan Kadın

Gala Dali'den 10 yaş küçüktü ve aralarında ciddi bir tutku vardı... Dali'yi Dali yapan Gala, sanatçının her şeyini; parasını, üretimini yönlendirmişti. Çift uzun bir ömür sürdü. Gala Dali'den önce öldü...

Gala'nın ölümünden birkaç yıl sonra Dali tamamen içine kapandı.

Kronolojik Olarak Dali'nin Sanatı

Denizin önündeki masa Eric Satieye saygı 1926 Tuval üzerine yağlıboya, 149,5 x 90 Salvador Dali•Katalan ustanın, sergide kronolojik olarak sıraya konulmuş eserleri, 1920’lerdeki ilk dönem çalışmalarından Madrid’teki öğrencilik günlerine, 1929’da Sürrealizm akımına dahil olmasından bu akımın kurucusu Andre Breton ile yollarını ayırmasına ve savaş sonrası bilim / mistisizm / klasisizmle ilgili keşiflerine kadar uzanıyor.

•Sergi süresince İstanbullu sanatseverler Salvador Dali’nin “The Secret Life Of Salvador Dali”, “Pages choisies de Don Quichotte de la Mancha”,”Dante’s Divine Comedy” ve “Dix Recettes d’Immortalite”den seçilmiş illüstrasyonları gibi önemli yapıtlarını görme fırsatını bulacak.

Görüntüsü Sonsuzlukla Buluşan Gala Resmi

Altı gerçek ayna aracılığıyla geçici olarak yansıtılmış altı sanal kornea ile sonsuzlaşan Gala’yı arkasından resmeden Dalinin arkadan görünüşü, stereoskopik çalışma 1972-73 Tuval üzerine yağlıboya, 60 x 60 cm Gala-Salvador Dali Vakfı•Ayrıca, “Altı adet gerçek ayna aracılığıyla geçici olarak yansıtılmış altı sanal kornea ile sonsuzlaşan Gala’yı arkasından resmeden Dali’nin arkadan görünüşü” adlı tablo da İstanbullularla buluşacak.

 

Sadece bir sergi değil, aynı zamanda bir retrospektif

Basın Toplantısından Notlar...

•SSM Müdürü Dr. Nazan Ölçer, Dali'nin eserlerinin, herhangi bir sergideki gibi, sadece duvarlara konulan işlerden ibaret olmaması gerektiği  düşüncesiyle farklı bir işe giriştiklerini anlattı.

SSM müdürü Nazan Ölçer'in açıklaması

SSM Müdür Dr. Nazan Ölçer

Dr. Nazan Ölçer

-Dr. Nazan Ölçer: “Dali'nin İspanya'daki müzesi, bir tiyatro binasında kurulmuş. Dali, geleneksel anlayışı bir kenara itip, müzesini bir tiyatronun binasında kurmuş. Bu anlayışını İstanbul’a taşımamız gerekirdi. Bu nedenle, serginin tasarımında, tiyatroyla sanatı birleştiren biriyle, 'Metin Deniz'le çalıştık.”

•Dali sergisinin girişi, sanatçının biyografisinin yanı sıra dünyadaki, özellikle de İspanya'daki konumunun vurgulandığı bir sunuşla açılıyor.

geopolBu kısımda, Dali’nin babasını tasvir ettiği orijinal tuvallerden Katalanca özgün mektuplarına kadar pek çok işi görülebilecek.

•Metin Deniz, Dali sergisi için pek çok ilham kaynağına başvurmuş.

Bunlar arasında en ilginci, Figueres'teki Dali Tiyatro-Müzesi’nin cephesinde yer alan, burçları yumurtalardan oluşan bir kale surunu andıran “Dali’ce” dış cephe tasarımı. Bu çalışma için tam bin adet  heykel üreten tasarımcı, bu formların her birinin müzenin orijinal cephesinde farklı olduğunun da altını çiziyor.

Kumda yatan figürler  1926 Ahşap üzerine yağlıboya, 20,7 x 27,3 cm•Dali sergisinin aydınlatması, ışığa duyarlı eserlerin zarar görmemesi için titizlikle düşünülmüş.

•Metin Deniz, İstanbul’daki sergiyi tasarlarken, duvar rengi olarak kırmızıyı seçmiş. Daha sonra ziyaret için gittiği İspanya'da, Dali yapıtlarının da aynı kırmızı zeminle sunulduğunu hayretle fark etmiş.

•Dali sergisinin ilk yapıtları, 1 ve 6 Eylül'de, özel koliler halinde İstanbul’a müzikilmiş.

Yapıtlar, müze ısısına uyum sağlaması amacıyla, en az 48 saatlik bir dinlenme sürecine alınmış.

•Deniz, Dali’nin kendine özgü, gerçeküstü cazibesinin tek rakibinin, SSM'nin olağanüstü güzellikteki Boğaz manzarası olduğunu fark etmiş.

Bu nedenle, aydınlatma sisteminden Boğaz manzarasına bakan cephelere kadar pek çok görsel unsur, Dali uğruna denetim altına alınmış.

•Tasarımcı, Figueres'te rastladığı üç boyutlu Dali resimlerinden özgün bir örneği, camekanlı haliyle İstanbul'a taşımış. Bundan yola çıkarak, İspanya'daki gibi üç boyutlu bir Dali resmi üretebilmek için, Gala-Salvador Dali Vakfı'nın iznini almayı başarmış.

•Sergiye yerleştirilen iki dilden yazılı metinlerde ve bilgi panolarında, her yaştan ziyaretçinin okuyabileceği büyüklükte harfler kullanılmış.

Kültür Sanat Haritamızda Bir Milat mı Yaşanıyor?

Sanatseverler, "İstanbul’da Bir Sürrealist: Salvador Dali" başlıklı serginin kültür sanat haritamızda çok olumlu değişiklikler yapmasını bekliyor. Grafik Saati olarak AKBANK, SSM ve tüm emeği geçenlere sanat dünyamıza yaptıkları katkıdan ötürü teşekkür ediyoruz...

 Aziz Jerome 1960 Tuval üzerine yagliboya 26 x 20,5 cmKafirler 1959-1963 Ahşap oyma baskı, 33 x 26,4 cm Gala-Salvador Dali Vakfı

hayata-dair.com

Sergi Ekibi Joan Manuel Sevillano Campalans Gala-Salvador Dalí Vakfı Müdürü Montse Aguer Teixidor Sergi Küratörü Dr. Nazan Ölçer Sabancı Üniversitesi Sakıp Sabancı Müzesi Müdürü Sergi Düzenlemesi Metin Deniz

Sergi Ekibi

Sergi Ekibi

Joan Manuel Sevillano Campalans / Gala-Salvador Dali Vakfı Müdürü

Montse Aguer Teixidor /  Sergi Küratörü

Dr. Nazan Ölçer / Sabancı Üniversitesi SSM Müdürü

 Sergi Düzenlemesi: Metin Deniz

The Hapy Uniconn - Tek boynuzlu mutlu mitolojik atThe Poetry of America Salvador Dali

Pumpkin Head Dali for Dinner Hediyelik Eşya Bölümü

SSM’de, Gala-Salvador Dali Vakfı’nın işbirliğiyle hazırlanan hediyelik eşya bölümünde dudaklı çantadan kahve fincanına, kalem, silgi, defter gibi kırtasiye malzemelerinden çocuk boyama kitabına ve tişörte uzanan, yaklaşık 21.000 adet ürün yer alıyor.

Ziyaret Saatleri

Sergi,  20 Eylül 2008- 20 Ocak 2009 tarihleri arasında pazartesi hariç her gün,  10:00-18:00 saatleri arasında gezilebilecek. Ramazan Bayramı’nın ilk günü (30 Eylül 2008) ve Kurban Bayramı’nın ilk günü (8 Aralık 2008) ile 1 Ocak 2009 tarihinde kapalı olacak.

Yayına Hazırlayan: Tevfik Elçioğlu,

Grafik Saati, İstanbul

 

 

 

Bilet Fiyatları

İletişim

Tam bilet: 10 YTL

Grup bileti        : 7  YTL

müzikimli bilet    : 3  YTL (öğrenciler, 65 yaş üstü ziyaretçiler)

Adres    : Sakıp Sabancı Caddesi No:2 Emirgan 34467 İstanbul

Telefon : (0212) 277 22 00

Faks      : (0212) 229 49 14

 Ship, Yelkenli gemi, tekne salvador daliSleeping Young Narcissus 1980Milky Way SamanyoluTemptation of St Anthony

Reminiscence of Millets AngelusImpressions of AfricaÇarmıha gerilmeyi seyreden Gala 1934 Tuval üzerine yağlıboya, 31,3 x 27,7 cm Gala-Salvador Dali VakfıSürrealist kompozisyon 1928 civarı Mukavva üzerine yağlıboya, 75,5 x 63 cm Salvador Dali Gala Vakfı

Vision of Fatima 1962 Fatmanın vizyonu Fatma Salvador DaliDesign for Mad TristanChrist of St John of the CrossMetamorphosis of Narcissus Dali

 

 

Yorumlar


ELİF KAYNAK
süper.... ötesi... harka... bence

ayşenur dawson
muhteşem tek kelimeyle olağanüstü

Murat Çelebi
müzeye Avcılar yönünden otobüs veya metro ile nasıl gidebilirim.
Editörün Yanıtı: Adres : Sakıp Sabancı Caddesi No:2 Emirgan 34467 İstanbul adresinde gerçeklenen sergiye gitmek için bulunduğunuz yere göre asagıdaki telefon numarasından değişik yol alternatifleri hakkında bilgi alabilirsiniz. Sevgiler
Telefon : (0212) 277 22 00


büşra halis
tüm aradıklarımı buldum da resim çekilio mu bana ders için lazımdı da

Nilgün Kaynun
Sergi ve Dali hakkında aradığımız her şeyi buldum. Teşekkürler.

selma er
merhaba,emeğinize sağlık..ben dali ve picasso hayranıyım..dün dali serisini gezdikten sonra ben de siteme birşeyler ekledim..bugün cadaques ile ilgili internette bilgi ararken bu sayfaya ulaştım..çok güzel hazırlanmış..tebrikle..yine ziyarete geleceğim..selma er. www.selmaer3.blogcu.com
Editörün (Yorumu) Tavsiyesi: Selma hanımın yukarıda adresi yazılı olan sitesini tüm okurlarımıza öneriyoruz. Sergi hakkında izlenim yazılarının da bulunabileceği bu site; yazar(ların)ın kendi özgün yazılarıyla öne çıkıyor ve ülkemizin kültür sanat hayatına  katkı sağlayan yayınlar arasında yer alıyor. Teşekkürler Selma hn. Grafik Saati Genel Yayın Yön. Tevfik Elçioğlu

Metin Güvener
Henüz gidemedim,bilgilerinizin ışığında daha bilinçli izleme olanağını bulacağım. Sonsuz teşekkürler. Sağ olun,var olun, sağlıcakla kalın.
Metin Güvener.

 

Bu Sayfada şu ana dek en çok aranan kelimeler

Salvador, Dali, SSM, Sergi, Nerede, Adresi, Surrealist, Ressam, Yaşamı, Sabancı, Sanat, Dalinin, Portre, Galanin, Portresi, Desen, Portreleri, Desenleri, Eskiz, Çizimleri, Karakalem, Yagliboya, tablolari, Eskizleri, Surrealizm, Müzesi, Müze, Nasıl, Gidilir, Tarif, Adres, Nereden, Hangi, Vasıta, Otopark, Kim, Dalinin, Resimleri, Retrospektif, Sergisi, SSMnin, Müzenin, Sakıp, Müzesinin, Sabanci, Harita, Yeri, Sakip, Fiyatı, Ziyaret, Ücreti, Fiyati, Ne, Kadar, Fiyatları, Dali'nin, resim, sanat, çalışmaları, Nerede, Sergileniyor, Müzenin, Gala, hayatı, Muzenin, Hayati, Vakfi, Tabloları, Biyografisi, İspanyol, Muzede, Yasami, Galanın, Hangi, ressamın, hikayesi, Ne, Zaman, gidilir, gidiliyor, sürrealist, sürrealizm, Dilek, doğdu, dönemleri, Tablosu, tarihi, Sanatı, Saatleri, öldü, Yol, Haritası, Galeri, Kim, Galeride, Muzede, yol, yoldan, neresi, saatleri

 
Copyright: Her hakkı saklıdır  | grafiksaati.com[at]gmail.com  |  gizlilik politikası